به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا در این نظرسنجی که توسط سایت Dpreview برگزار شد، یکی از قدرتمندترین مدل های دوربین شرکت الیمپوس به نام OMD EM - ۵ موفق به کسب مقام اول شده است. در مقام های دوم و سوم به ترتیب دوربین های Nikon D۸۰۰ و Canon ۵D Mark III قرار گرفته اند.

در این گزارش نگاهی کوتاه به ویژگی های هر یک از این دوربین ها خواهیم انداخت.

Olympus OMD EM - ۵

قیمت و امکانات مناسب شاید دلیلی قانع کننده برای پیروزی این مدل شرکت الیمپوس باشد. مهم ترین نقش را در هر دوربین قطعه ی الکترونیکی به نام سنسور ایفا می کند که وظیفه ی آن ثبت تصاویر است.

اما در قلب این دوربین یک سنسور میکرو سه چهارم با کیفیت ۱۶ مگاپیکسل تعبیه شده است که تصاویر را باکیفیت بسیار بالایی به ثبت می رساند. OMD EM - ۵ مجهز به یک سیستم لرزش گیر پنج محوزه است. در تمام دوربین ها سیستم لرزش گیر روی لنز در نظر گرفته می شود که تاثیر اکثر آن ها در قسمت عکاسی چندان هم به چشم نمی آید.

اما این سیستم پنج محور به گونه ای طراحی شده است که لرزش دست عکاس را به خوبی می گیرد. حساسیت سنسور این دوربین به نور در ایزوهای بالا مناسب است.

Nikon D۸۰۰

یکی از مدل های فول فریم شرکت نیکون؛ فول فریم در نام سنسور این دوربین از اندازه ی ۳۶ میلیمتری آن خبر می دهد. اصولا در دوربین ها هرقدر اندازه ی سنسور بزرگ تر باشد کیفیت تصاویر بالاتر است البته این تنها عامل تعیین کننده نیست جنس ماده ی به کار رفته در سنسور هم تاثیر بسیاری در کیفیت تصاویر دارد.

دقت سنسور این دوربین ۳۶ مگاپیکسل بوده و با وزن ۹۰۰ گرم به بازار عرضه شده که در مقایسه با مقام اول تقریبا دو برابر سنگین تر و گران تر است. از ویژگی های منحصر به فرد این دوربین تعبیه شدن درگاه USB ۳.۰ است.

Canon ۵D Mark III

یکی از محبوب ترین محصولات فول فریم شرکت کانن. این مدل اگرچه نسبت به مقام اول قیمتی دو برابر دارد اما علاوه بر عکاسی، در زمینه ی فیلم برداری هم حرف های بسیار برای گفتن دارد.

این دوربین می تواند تصاویر را با کیفیت فول اچ دی ضبط کند. در کنار اندازه ی فول اچ دی کیفیت فیلم های خوانده شده توسط سنسور دوربین از اهمیت بالایی برخوردار است. این کیفیت به طور مستقیم با بیت ریت مرتبط است. این دوربین می تواند تصاویر را با بیت ریت ۹۱ مگابیت با سرعت ۲۴ فریم بر ثانیه شکار کند.

این موضوع بدان معنی است که این دوربین در یک ثانیه ۲۴ عکس را ذخیره، و بعد از اتصال و اعمال الگوریتم های خاص بوسیله ی پردازنده، این عکس های را تبدیل به فیلم می کند. در زمینه ی عکاسی هم این دوربین فول فریم یکی از رقبای جدی Nikon D۸۰۰ به حساب می آید.