ملت ایران: بانک مرکزی سوئیس برای نخستین بار محل نگهداری هزار و ۴۰ تن ذخایر طلایش را فاش و اعلام کرد که تقریبا یک سوم این ذخایر در انگلیس و کانادا نگهدری می شوند.

توماس جوردن، رئیس بانک مرکزی سوئیس در نشست سالانه سهامداران این بانک اعلام کرد که ۷۰ درصد از ذخایر طلا در سوئیس، ۲۰ درصد در بانک مرکزی انگلیس و ۱۰ درصد در بانک مرکزی کانادا نگهداری می شوند. وی با ایده بازگرداندن طلاها به کشور یا افزایش مجموع ذخایر طلای این بانک مخالفت کرد.

بانک های مرکزی متعددی در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم و جنگ سرد، بخشی از ذخایر طلایشان را برای احتیاط در برابر تهاجم های احتمالی، در کشورهای خارجی نگهداری می کنند اما طی سالهای اخیر، آشفتگی بازارهای مالی جایگاه طلا به عنوان ذخیره سرمایه را که یک کشور در صورت آشفتگی شدید بازار می تواند به آن اتکا کند، بالا برده است.

هیات دولت سوئیس هفته گذشته اعلام کرد که حزب ناسیونالیست مردم، امضای کافی برای برگزاری همه پرسی در مورد ممنوعیت فروش ذخایر طلا یا ذخیره آنها در خارج جمع کرده است.

جوردن در سخنانش علت موافقت با افشای جزییات نگهداری ذخایر طلا را افزایش نیاز به شفافیت در این کشور طی چند سال گذشته خواند.

به گزارش آسوشیتدپرس، در آغاز سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۰ درصد از ۵۰۰ میلیارد فرانک(۵۳۷ میلیارد دلار) از دارایی های بانک مرکزی سوئیس طلا بود.