ملت ایران: سید محسن دستور اظهارکرد: کمیته علمی و اجرایی سازمان بهداشت جهانی دام(OIE) ماه گذشته آخرین نتایج بررسی های خود از کشور برزیل را اعلام کرد که بر این اساس با توجه به تعداد جمعیت گاو این کشور و یک مورد آتپیکی مشاهده شده، برزیل در لیست کشورهای دارای رتبه A و کشورهای قابل اغماض قرار گرفته است.

وی افزود: واردات گوشت برزیلی به ایران با مراقبت ها و بررسی های لازم ادامه دارد و تنها واردات گوشت از ایالت " پارانا " و چند کشتارگاه حوالی این ایالت به حالت تعلیق درآمده است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به سفر هیات بلند پایه برزیلی به ایران نیز عنوان کرد: هیات برزیلی در این سفر گزارشات مفصلی از سیستم مراقبت خود، چگونگی ابتلای این دام به بیماری جنون گاوی از شروع تا مراحلی که دام تلف شد، آزمایشات انجام شده و اقدامات تشخیصی و کنترلی پس از مرگ و… را ارائه کردند.

دستور افزود: بر اساس توافقات انجام شده با برزیل، همکاری های فنی و علمی دامپزشکی بین دو کشور صورت می گیرد.

در پی اعلام بیماری جنون گاوی در یک رأس گاو ۱۳ ساله تلف شده در ایالت پارانای برزیل در دسامبر سال ۲۰۱۲، جمهوری اسلامی ایران کشتار دام در کشتارگاه ایالت پارانا و دو کشتارگاه همجوار آن را برای واردات به ایران متوقف کرد اما به دنبال اعلام این خبر هیأتی بلند پایه از دامپزشکی فدرال برزیل در سازمان دامپزشکی ایران حضور یافت و از سلامت گوشت های صادراتی برزیلی دفاع کردند.