ملت ایران:در دنیای خودرو رقابت‌های دو به دوی هم‌وطن‌ها همیشه جذاب بوده است. چیزی مانند دربی یا شهرآورد در دنیای فوتبال. رویارویی ب‌ام‌و و مرسدس‌بنز در آلمان، جنرال موتورز و فورد در آمریکا، بنتلی و رولزرویس در انگلستان، پژو و رنو در فرانسه و شاید مهم‌تر و تعصبی‌تر از همه، لامبورگینی و فراری در ایتالیا.

برندهای فوق اسپرتی که به خاطر تولید محصولات جسور و خشن، محبوب جهانیان شده‌اند. آخرین دستاورد گاو خشمگین(لامبورگینی) و اسب سرکش(فراری) در نمایشگاه ۲۰۱۳ ژنو سوئیس طی یک مراسم پر سر و صدا رونمایی شد.

لامبورگینی Veneno

آخرین جادوی گاو خشمگین با چهره‌ای غیر قابل توصیف بازگشته است. این خودرو همان وعده‌ طوفانی بود که لامبو یک سال پیش قولش را داده بود. در حقیقت ونینو به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت تولید شده است.

بر اساس سنت همیشگی نام‌گذاری محصولات لامبورگینی، Veneno نیز نام یکی از گاوهای مسابقه‌ای ماتادورها در سال ۱۹۱۴ بود.

در توصیف مهندسی طراحی بدنه آن از عبارت فوق آیرودینامیک استفاده شده است. بال بزرگ عقب این خودرو باعثبه وجود آمدن نیروی پایین‌برنده و چسبندگی بهتر چرخ‌ها به جاده می‌شود.

از سوی دیگر استفاده گسترده از فیبرهای کربن وزن سازه شاسی را به طرز چشم‌گیری کاهش داده است. پایه‌های لانه‌زنبوری و بازوهای خرپا شکل، ایمنی بدنه را بیش از پیش بالا برده است.

لامبورگینیونینو دارای یک موتور ۶.۵ لیتری ۱۲ سیلندر Vشکل به قدرت ۷۵۰ اسب‌بخار است. به لطف وزن فقط ۱۴۵۰ کیلوگرمی، جعبه‌دنده ۷ سرعته و انتقال قدرت AWD(همه چرخ‌های متحرک)، شتاب صفر تا ۱۰۰ آن تنها ۲.۸ ثانیه و سرعت نهایی‌اش ۳۶۰ کیلومتر در ساعت است.

پیش‌بینی می شود علاوه بر فراری مدل LaFerrari این خودرو برای مک‌لارن P۱ نیز مشکل‌ساز شود.

بد نیست بدانید قرار است تنها ۳ دستگاه از این خودرو هر کدام با قیمت باورنکردنی ۳.۹ میلیون دلار تولید و عرضه شود.

فراری LaFerrari

لحظه موعود فرا رسید. اژدهای شعله سرخ فراری زبانه کشید. دوست‌داران اسطوره اسپرت‌سازی سرانجام جانشین مدل موفق Enzo را دیدند. لافراری نام زیبای این محصول است که به موتوری ۶۲۶۲ سی‌سی ۱۲ سیلندر Vشکل مجهز شده که ۸۰۰ اسب‌بخار نیرو را در ۹۰۰۰ دور در دقیقه و ۷۰۰ نیوتن‌متر گشتاور در ۶۷۵۰ دور در دقیقه تولید فراهم می‌کند.

۱۶۳ اسب‌بخار از کل نیروی خروجی توسط موتورهای برقی تامین می‌شود. یک جعبه‌دنده ۷ سرعته دو کلاچه کاری می‌کند که شتاب صفر تا ۱۰۰ لافراری زیر ۳ ثانیه و سرعت نهایی‌اش ۳۵۰ کیلومتر در ساعت شود.

طبق گفته‌های مدیر اجرایی شرکت فراری، از این خودرو ۴۹۹ دستگاه هر کدام با قیمت پایه ۱.۶۹ میلیون دلار ساخته خواهد شد.

بازار خبر