برنامه ریزی برای اولین سفر توریستی به مریخ

ملت ایران: شرکتی هم که می خواهد این کار را انجام دهد نام زیبا و دلفریب «ماهیخواران آسمان» را برای خود انتخاب کرده است. تنها باقی می ماند انتخاب قطعی شما که آیا حاضرید در این سفر ۵۰۰ روزه برای رسیدن به سیاره سرخ با آنها همراه شوید یا خیر؟

قرار است این پروژه جاه طلبانه آقای دنیس تیتو که ۱۲ سال پیش عنوان اولین مسافر فضایی را از آن خود کرد، طی هفته آینده با جزئیات بیشتر رسما معرفی شود.

بنیاد الهام مریخ که به تازگی توسط آقای تیتو تاسیس شده، در تبلیغ خود می گوید «نفشه هایی برای گشودن پنجره ای منحصر به فرد از فرصت ها برای سفری تاریخی به مریخ و برگشت به زمین در ۵۰۱ روز. این سفر در ژانویه ۲۰۱۸ آغاز خواهد شد.»

بله، درست خوانده اید. قرار است اولین سفر به مریخ در کمتر از ۵ سال دیگر انجام شود. به نظر یک هدف بی باکانه است که حتی دیگر شرکت های خصوصی پیشگام را هم پشت سر خواهد گذاشت. زیرا رسیدن به ایستگاه فضایی برای آنها بیش از یک دهه زمان برد و ناسا با وجود اینکه بیش از ۴ درصد کل بودجه فدرال را در میانه دهه ۱۹۶۰ در اختیار داشت، نتوانست در کمتر از ۵ سال به ماه سفر کند.

اما ما رویا پردازان را دوست داریم. به خصوص اینکه رویاهای شان جذاب هم باشند. خیالبافی این شرکت در زمینه علمی هم دست کمی از وقوع یک انقلاب نخواهد داشت. تیتو یک مهندس و کارآفرین است که با پرداخت ۲۰ میلیون دلار در سال ۲۰۰۱، سوار بر یک راکت روسی به فضا رفت. اکنون باید دید وی چه مقدار برای این گردش کوتاه به سیاره سرخ کنار گذاشته است. به گمانم این عددی است که در کنفرانس ۲۷ ۹ اسفند باید منتظر اعلام آن باشیم.