ملت ایران: معروف است به اینکه یکی از معدود ب‌ام‌وهایی است که در فقط در آمریکا تولید می‌شود. پروژه X۵ ابتدا سال ۱۹۹۹ مطرح شد. آن زمان این خودرو جزو معدود شاسی‌بلندهای فول سایزی بود که با خواص لوکس تولید می‌شد. در حقیقت چالش اصلی طراحان و مهندسان، حفظ خواص اسپرت و بیابانگردی آن در کنار همین ویژگی‌ها تجملی بود.

رقیب آسیایی این خودرو RX۳۰۰ بود که توسط لکسوس از زیرمجموعه‌های تویوتای ژاپن ساخته می‌شد. البته بدون تردید جدال او با هم‌وطن و هماورد دیرینه‌اش مرسدس‌بنز که با Mکلاس آمده بود، فوق‌العاده جذاب شد.

نسل اول این خودرو بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۶ تولید شد. در این بازه قوی‌ترین موتور X۵ دارای ۴.۸ لیتر حجم و آرایش هشت سیلندر Vشکل بود که ۳۵۵ اسب‌بخار نیرو داشت.

نسل دوم با طراحی چشم‌نوازتر ولی با رعایت همان اصول وقار و ابهت در ۲۰۰۶ معرفی شد. این خودرو به مراتب از مدل قبلی خود مدرن‌تر ظاهر شده است. برای این نسل بود که بخش تیونینگ Mpower نیز وارد عمل شد و مدل رویایی ۴.۴ لیتری دور توربوی ۵۵۵ اسب‌بخاری را وارد بازار کرد. از آن سو مرسدس‌نیز با بهره‌گیری از بخش مهندسی AMG، مدل ML۶۳ را با ۵۲۵ اسب‌بخار برابرش قرار داد.

بازی زمانی داغ‌تر شد که هم‌وطن سوم یعنی پورشه نیز با معرفی مدل جدید Cayenne توربو که ۵۵۰ اسب‌بخار نیرو داشت نیز به بازار آمد. رنج‌روور Sport و جیپ گرند Cherokee به عنوان رقبای انگلیسی و آمریکایی نیز هم‌چنان در پی X۵ می‌دوند.

اما نسخه ۲۰۱۴

به وضوح مشخص است که ب‌ام‌و مایل نبود تا اطلاعات مربوط به نسل جدید X۵ منتشر شود. ولی جریان آزاد اطلاعات کاری کرد که خیلی زودتر از موعد این خودرو معرفی شود.

مدل جدید با طراحی که به سبک و سیاق زبان جدید شرکت است، دیده می‌شود. نمای جلویی آن حس و حال سری ۳ و تا حدودی هم سری ۴ تازه‌وارد را القا می‌کند. اما هم‌چنان می‌توان شاهد بدنه‌ای عضلانی با گلگیرهایی برجسته بود.

نسل سوم X۵ با کد F۱۵ شناخته می‌شود. قرار است که طراحی داخلی آن به کلی تغییر کند.

حرف و حدیث‌ها درباره قوای محرکه آن فراوان است. گفته می‌شود موتور پایه آن ۲ لیتری دیزلی با ۲۴۵ اسب‌بخار نیرو است. از همین سری موتورهای گازوئیل‌سوز یک نسخه ۳ لیتری ۳۰۲ اسب‌بخاری نیز تهیه خواهد شد.

از آن سو برای مشتاقان هیولاهای بنزین‌سوز دو مدل ۳ لیتری شش سیلندر Vشکل و ۴.۴ لیتری هشت سیلندر V هر دو با توربوشارژ در نظر گرفته شده است. خروجی این دو به ترتیب ۳۳۵ و ۴۰۲ اسب‌بخار است.

برگ برنده ب‌ام‌و برای X۵ مدل ۲۰۱۴ مدل Mpower‌است که توانسته ۵۴۷ اسب‌بخار نیرو از قلب تپنده‌اش بیرون بکشد.

عکس های ب‌ام‌و X5 مدل 2014 لو رفت

این عکس به عنوان نزدیک‌ترین تعبیر به X۵‌ مدل ۲۰۱۴ عنوان شده است

بازار خبر