آشنایی با خطرناکترین تفریح

ملت ایران: برخی جوانان به صورت تفریحی و برای گذراندن اوقات فراغت به کشیدن قلیان و تفریحات ناسالم روی می‌آورند. استعمال سیگار و قلیان هر چند هم که به صورت گذرا و موقت باشد در دراز مدت آسیب‌هایی را از خود بر جای خواهد گذاشت.

یکی از این آسیب‌های جدی بیماری‌های قلبی و عروقی است که بر اثر استنشاق دود سیگار یا قلیان به وجود می‌آید و جوانان و نوجوانان را در سنین کم با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌کند.

متخصصان قلب و عروق، دخانیات را با مواد مخدر از نظر ابتلای افراد به بیماری‌های قلبی عروقی در یک سطح می‌دانند و با تأثیرات متفاوت معرفی می‌کنند.

دودهای آسیب زایی کی از علت‌های مرگ و میر در جوامع پیشرفته بیماری تصلب شرائین است. مواد موجود در سیگار و قلیان هر کدام به نوعی در بروز تصلب شرائین یا همان رسوب چربی یا کلسترول در بیماری‌های عروق دخالت دارند.

دکتر معصومعلی معصومی فوق تخصص جراحی قلب و عروق و مدرس دانشگاه در مورد این بیماری می‌گوید: افرادی که مدت طولانی سیگار یا قلیان می‌کشند با بالا رفتن سن سختی رگ‌هایشان افزایش پیدا کرده و موجب تنگی رگ‌ها می‌شود. مشکلات ناشی از سوء مصرف مواد مخدر در بین جوانان و نوجوانان باعثآسیب به آندوتلیوم می‌شود.

آندوتلیوم داخلی‌ترین و ظریف‌ترین لایه رگ است. بافت آندوتلیال از نوع بافت اپیتلیومی است که نیکوتین ماده زیان آور موجود در قلیان و سیگار به‌طور غیر مستقیم در آن تأثیر داشته و موجب رسوب چربی در دیواره عروق می‌شود.

این فوق تخصص جراحی قلب در ادامه می‌افزاید: این مواد زیان آور باعثافزایش چربی بد خون می‌شود. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد ماده نیکوتین و مرفین تنها مواد زیان‌آور نیستند بلکه در برخی مواد مخدر مانند تریاک بیش از صدنوع ماده مضر وجود دارد.

اما سیگار به دلیل این‌که یکی از عوامل قطعی شناخته شده است و بیشتر افراد به استعمال آن تمایل دارند در بروز بسیاری از سرطان‌ها، زخم معده، برونشیت و برونشیت تازی(گشاد شدن راه‌های هوایی ریه) اثرات سوء و گسترده دارد.

وی در مورد آسیب قلیان کشیدن تصریح می‌کند: بر اساس مطالعات اخیر یک‌بار قلیان کشیدن معادل مصرف ۶۰ عدد سیگار است از این رو می‌توان قلیان را نسبت به همه مواد خطرناک، آسیب زا‌ترین ماده معرفی کرد علاوه بر آن وقتی تنباکو با آب ترکیب می‌شود مواد زیان آور موجود در تنباکو چند برابر خواهد شد. بعد از گذشت سال‌ها عوارض وخیم مصرف این مواد در افراد بروز می‌کند. در اصل افراد با استعمال سیگار، قلیان و مواد مخدر سم را به بدن خود وارد می‌کنند.

دکتر معصومی با اشاره به این مطلب که ماده مضر نیکوتین برعکس ورزش عمل می‌کند می‌افزاید: افرادی که ورزش می‌کنند حتی اگر چربی و کلسترول بالایی مصرف کنند چربی خوب آنها افزایش پیدا می‌کند اما آن دسته از افرادی که غذاهای چرب و میزان زیادی کلسترول مصرف می‌کنند همچنین سیگار می‌کشند کلسترول خوب در آنها کاهش پیدا کرده و چربی بد از سوی دیگر بالاتر می‌رود.

این مسئله در حقیقت خاصیت زیان آور نیکوتین است. این مواد خطرناک بزرگترین قاتل بشریت به شمار می‌رود به‌طور کلی بیشترین آمار مرگ و میر در دنیا به دلیل استعمال این ماده بوده و اگر ۱۰ فرد سیگاری تا پایان عمرشان سیگار بکشند به‌طور قطع ۵ نفر از آنها به علت عوارض ناشی از سیگار می‌میرند. همچنین آن دسته از افرادی که در مدت یک‌سال سیگار را ترک کنند خطر بیماری‌های قلبی و عروقی در آنها کاهش پیدا می‌کند.

این فوق تخصص در پایان خاطر نشان کرد: افرادی که در سنین جوانی کشیدن سیگار را شروع کرده‌اند و روزانه میزان آن را افزایش دهند تا رسیدن به مشکلات قلبی و عروقی فاصله چندانی ندارند همچنین دود سیگار با مشکلات ریوی و بیماری‌های دستگاه گوارش رابطه مستقیم دارد.

به گزارش ایران؛ آن دسته از افرادی که حتی تنگی مختصر عروق کرونر و بدون علامت دارند با کشیدن یک پک سیگار و با ایجاد لخته در تنگی عروق موجب سکته در آنها می‌شود. اغلب این تنگی‌های جزئی عروق کرونر بدون علامت هستند که برخی از آنها قابل تشخیص نیستند و این عامل اصلی سکته‌های قلبی و رسوب چربی در عروق قلب می‌شود.