چطور شب یلدا را تا صبح بیدار بمانیم؟

ملت ایران:در بین شب های سال، یک یلدا است و شب بیداری تا به صبح. شاید شما هم در زندگی چند باری شب زنده داری کرده باشید. برای این کار راه های سخت و آسان وجود دارد. البته که وقتی جمعی چند نفره بخواهند بیدار بمانند کار آسان تر می شود ولی به هر حال، شاید بد نباشد چند راه دیگر هم برای این مورد در آستین داشته باشیم.

در ادامه مطلب با ۶ راه برای شب بیداری، همراه ما باشید.

۱. رد بول بخورید(یا هر نوشابه انرژی زای دیگر)

اگر می خواهید راحت و بی دردسر تمام شب را بیدار بمانید، یک دو جین رد بول بخرید و هر وقت احساس خواب آلودگی کردید بنوشید. خوبی رد بول این است که نه فقط احساس بیداری می کنید، بلکه خیلی هم گوش به زنگ و تیز خواهید ماند. اما بدی اش این است که هر قوطی ۸۰ میلی گرم کافئین دارد که دو برابر کافئین موجود در یک نوشابه است. این زمانی به چشم می آید که در یک شب، چندین رد بول بنوشید تا در ماراتون نفس گیر بلندترین شب سال کمی نیاورید ولی آن وقت بدنتان هم پر از کافئین می شود و باید منتظر عواقب اش(مانند سردرد) هم باشید.

خوبی رد بول در مقایسه با قرص های کافئین در این است که این نوشیدنی شامل افزودنی هایی است که به کارکرد سالم بدن کمک می کنند، از جمله تائورین و ویتامین B۶. هر قرص کافئین شامل حدود ۲۰۰ میلی گرم کافئین است و خوردن تعداد زیادی از آنها، عوارضی خواهد داشت. ولی رد بول با مقدار کمتر کافئین، همان کار را به خوبی انجام می دهد. به هر حال در هیچ چیزی زیاده روی نکنید.

۲. وارد اتاق خواب نشوید

بله، بهتر است امشب از منطقه خطر دوری کنید. بدترین جا برای شب بیداری اتاق خواب است. در مغز شما، تخت خواب با خوابیدن پیوند عاطفی عمیقی دارد بنابراین وقتی احساس خواب آلودگی کنید، بدن تان به فاصله ای اندک رو به خاموشی - و البته تخت - می رود. در اتاق خواب را ببندید و جای دیگری مشغول کارهای خود شوید. هر چه دورتر از تخت خواب باشید بهتر است. اگر کافه ۲۴ ساعته نزدیک تان بود، که دیگر چه بهتر.

۳.۵ تا ۸ صبح، خطرناک ترین زمان است!

این بازه زمانی، حکم سیاه چاله خواب را دارد. چه بهتر که در این ساعات در خانه نباشید زیرا بین ۵ تا ۸ صبح، اکثر کسانی که شب بیدار بوده اند به فرجامی جز خواب تن نخواهند داد. در بدترین حالت، سعی کنید اصلاً نزدیک تخت خواب نشوید. بروید بیرون و پیاده روی کنید یا سوار ماشین، پنجره را باز بگذارید تا هوای سرد بیرون خواب را از سرتان بپراند.

۴. غذاهای انرژی زا بخورید

بدن مثل ماشین است، هر چه باکش پُر تر، بهتر. به خصوص در شب بیداری ها، معمولاً اشتهای تان را از دست می دهید و حالت تهوع پیدا می کنید زیرا بدن به خوردن غذا در موقعی که معمولاً در خواب بوده، عادت ندارد. مهم این است که بدن تان را با غذاهای انرژیک تأمین کنید، حتی اگر گرسنه هم نباشید! همبرگر و غذاهای حاضری را بی خیال شوید. بهتر است به جوجه، میوه های تازه و آب میوه رو بیاورید که نه شما را سنگین می کنند و نه خواب آلود.

بدترین کاری که می توانید موقع شب بیداری بکنید، خوردن غذاهای گوشتی سنگین است. بعد از آن، بدترین کار این است که بخواهید بدون تغذیه مناسب شب را تا صبح سر کنید. پس نه افراط کنید، نه تفریط.

۵. ذهن هم باید فعال بماند

همه چیز در تأمین انرژی بدن خلاصه نمی شود. باید ذهن تان هم دلیلی برای فعال ماندن داشته باشد. در شب یلدا دور هم نشینی و گفتگو با نزدیکان شما را سرزنده نگه می دارد ولی چنانچه تنها باشید، موسیقی و روشن بودن تلویزیون در پس زمینه، می تواند ذهن تان را فعال نگه دارد. بدون اینها واقعاً بخت کمی برای بیدار ماندن تا صبح را دارید.

۶. به پیاده روی بروید

اگر سر شب خیلی زود خواب آلودگی به سراغ تان آمد، بروید پیاده روی. البته خودتان را هلاک نکنید چون مسابقه ای در کار نیست. فقط ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت راه بروید و بگذارید هوای سرد بیرون سر حالتان بیاورد. اگر در شب احساس امنیت نمی کنید حتماً چند نفری بیرون بروید، نگویید که ما نگفتیم!

اگر این کارها جواب نداد و خستگی روز حسابی بر تن تان نشسته بود، برای گریز از شکست در مأموریت شب یلدا، یک چرت کوتاه بزنید. ایده چرت کوتاه این است که قبل از رفتن به مرحله خواب عمیق، بیدار شوید. در چنین حالتی اغلب به طرز غافلگیر کننده ای احساس سر حالی خواهید کرد. مدت مناسب برای چرت کوتاه، ۳۰ دقیقه است.

البته گاهی هم نمی شود با خستگی جنگید. اگر شب قبل خواب کافی یا مناسب نداشته اید، یا امروز برای تان خیلی خیلی خسته کننده بوده، شاید بهتر باشد از خیر شب بیداری بگذرید.

نارنجی