راه هایی برای شمارش جوجه های آخر پاییز !

ملت ایران:امروز آخر پاییز و زمان مناسبی برای شمردن جوجه ها است. اما اگر تعداد جوجه های تان زیاد باشد چه می کنید؟ به خصوص اینکه آخر الزمان هم نزدیک است و فرصت زیادی برای شمارش ندارید. پس اجازه دهید دو نکته و ریزه کاری برای جمع زدن سریع تر اعداد و سرشماری تمامی جوجه ها را با هم مرور کنیم. باشد که امسال جوجه ای از قلم نیفتد!
اگر هنوز جوجه های تان را نشمرده اید پس در ادامه با ما همراه باشید.

نکته ۱: جفت اعدادی را بیابید که جمع آنها ۱۰ می شود.

شاید این کاربردی ترین و مفید ترین نکته برای جمه سریع و راحت اعداد باشد. هنگامی که اعداد یک لیست را جمع می زنید، جفت عددهایی را که جمع شان ۱۰ است، پیدا کنید. یعنی اعدادی چون:
۱ + ۹
۲ + ۸
۳ + ۷
۴ + ۶
۵ + ۵

جمع همه این جفت اعداد ۱۰ می شود.

خب، هنگامی که می خواهید گروهی از اعداد را جمع بزنید، به دنبال این زوج های ویژه باشید. اگر شما یک یا دو یا تعداد بیشتری از این زوج ها پیدا کنید، جمع زدن تان راحت تر می شود. مثلا به جای جمع ۴ عدد، تنها ۱۰ بعلاوه ۱۰ را باید حساب کنید.
چگونه انجامش دهیم اینجا یک مثال داریم: شما باید اعداد ۱ و ۳ و ۵ و ۷ و ۹ را جمع بزنید. یک راه این است که به همین ترتیب به جمع زدن مشغول شوید و یکی یکی آنها را جمع کنید. یعنی ۱ + ۳ = ۴ و ۴ + ۵ = ۹ و ۹ + ۷ = ۱۶ و در آخر ۱۶ + ۹ = ۲۵.

اما قرار شد اول جفت اعداد ویژه را بیابیم. در اینجا ۷ و ۳ یک جفت ویژه و ۹ و ۱ هم یک جفت هستند. تنها عدد باقی مانده هم ۵ است. پس دو تا ۱۰ و یک ۵ داریم که می شود ۲۵.

نکته۲: گروه اعدادی را بیابید که جمع شان ۱۰ است.

در واقع این تنها یک شیوه الحاقی برای نکته شماره یک است. مثلا وقتی قرار است ۴۷ و ۱۴ و ۲۱ و ۳۲ را جمع کنید، ابتدا به دنبال گروه اعدادی باشید که در جایگاه یکسانی(از نظر یکان و دهگان و…) قرار دارند و جمع آنها ۱۰ می شود. در این مثال عدد ۷ از ۴۷ و ۴ از ۱۴ و ۱ از ۲۱ و ۲ از ۳۲ را داریم. اما هیچ یک از این اعداد زوج ویژه را تشکیل نمی دهند. بگذارید یک بار دیگر آنها را ببینیم. ۴ و ۷ و ۱ و ۲. این گروه جمع ۱۰ را تشکیل می دهد:
۷ + ۱ + ۲ = ۱۰
نکته اینجا است که خودتان را به یک گروه عدد زوج دو تایی محدود نکنید. شاید لازم باشد که گروه ۳ تایی یا بیشتری انتخاب کنید. اجازه دهید ابتدا مانند عکس زیر اعدادمان را خرد کنیم:

اکنون می توانید این اعداد جدید را به هر شکلی که می خواهید با هم جمع بزنید. پس بگذارید ابتدا به دنبال گروه هایی باشیم که جمع آنها ۱۰ می شود:

سه عدد اول یک گروه را تشکیل می دهند که جمع شان ده است. گروه دوم اعدادی هستند که جمع شان ۱۰۰ می شود. پس مساله حل شد:

قبول داشته باشید یا خیر، تنها پس از کمی تمرین شما هم قادر خواهید بود که تمام این مراحل را در سرتان دنبال کنید. شما باید اینقدر تمرین کنید تا حسابی مهارت پیدا کنید. سعی کنید تا جایی که می توانید در سرتان این مراحل را دنبال کنید و سراغ قلم و کاغذ نروید. در ادامه هم چند مساله می آوریم که با حل آنها از همین الان تمرین را شروع کنید. تنبلی را کنار بگذارید تا زودتر اماده شمارش جوجه ها شوید. مراقب باشید جوجه ای از قلم نیفتد.

مسئله اول:
۳
۶
۴
۹
۱

مسئله دوم:
۷
۸
۵
۲
۳

مسئله سوم:
۴
۳
۲
۸
۱

مسئله چهارم:
۸۲
۱۸
۵۷
۳۱
۷۳

نارنجی