ملت ایران: یکی از مهمترین محورهای طرح اصلاحات آموزشی خوزه ایگناسیو ورت وزیر علوم و آموزش و پرورش اسپانیا، تاکید بر آموزش زبان اسپانیولی در همه ایالتهای کشور و نیز تغییراتی در دوره های آموزشی مدارس است.

در حالی که او تاکید کرده اختصاص بودجه به مدارس ایالتی، مشروط به اولویت دادن به زبان اسپانیولی است، دولت محلی ایالت کاتالونیا به مرکزیت بارسلونا که چندی است بر ساز جدایی و استقلال طلبی می کوبد، به این طرح اعتراض کرده و موج تازه ای از جنجال را در اسپانیای بحران زده از نظر اقتصادی به راه انداخته است.

در پی بالاگرفتن اعتراضها، وزیر ۶۲ ساله آموزش و پرورش اسپانیا با دفاع از طرح اصلاحات آموزشی بر اجرای آن تاکید کرده و گفته است که تسلیم اعتراضها نخواهد شد. خوزه برای آن که قاطعیت خود را در این زمینه نشان دهد، به ورزش سنتی معروف گاوبازی این کشور اروپایی اشاره کرده و به خبرنگاران گفته است: من همچون گاو نر جوانی هستم که هر چه بیشتر شلاق می خورد، بیشتر به هیجان می آید.

در واکنش به این سخنان، حدود پنج هزار تن از مردم بارسلونا امروز با هدف دفاع از آموزش زبان کاتالان در مدارس ایالت کاتالونیا در این شهر تظاهرات کردند. باشگاه فوتبال بارسلونا نیز با صدور بیانیه ای حمایت خود را از تداوم آموزش زبان کاتالان در ایالت کاتالونیا اعلام کرده بود.