ملت ایران:تا کمتر از یک سال دیگر، باز هم بوگاتی بر تاج و تخت قدرت و سرعت می‌نشیند. از سال ۲۰۰۵ به این سو محصول پرشکوه این شرکت فرانسوی به نام Veyron توانسته بود یک‌سره لقب سریع‌ترین خودروی دنیا را از آنِ خود داشته باشد.

این خودرو با یک موتور فوق مهندسی که حجم آن ۸ لیتر(۸۰۰۰ سی‌سی) و آرایش عجیبش شانزده سیلندر W شکل بود، راهی بازار شد. تصور کنید پورشه پانامرا با تمام عظمتش دارای یک موتور ۴.۸ لیتری(۴۸۰۰ سی‌سی) هشت سیلندر Vشکل با ۵۰۰ اسب‌بخار قدرت است. حال آنکه ویرون می‌توانست ۱۰۰۰ اسب‌بخار نیرو تولید کند.

تا پیش از معرفی مدل جدید، ویرون می‌توانست صفر تا ۱۰۰ کیلومتر را طی ۲.۹ ثانیه طی کند و بعد از آن به سرعت نهایی باورنکردنی ۴۰۷ کیلومتر در ساعت برسد.

مدل بعدی این خودرو که توسط شرکت با بهبودهایی همراه شده بود، Super Sport‌ نام گرفت. با همان حجم و آرایش موتور، قدرت خروجی به مرز ۱۲۰۰ اسب‌بخار رسید. شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت تا ۲.۵ ثانیه پایین آمد و سرعت نهایی نیز تا ۴۳۱ کیلومتر در ساعت افزایش یافت.

… و اما هیولای ۲۰۱۳

آن زمان که نشریه معتبر Automobile‌ اطلاعات نسل جدید بوگاتی را منتشر کرد، همه تصور می‌کردند اشتباهی در تایپ اعداد صورت گرفته است. چراکه گفته شده است محصول جدید که Super Veyron نام دارد، مجهز به یک موتور فوق‌ حجیم ۹.۶ لیتری(۹۶۰۰ سی‌سی) است. باور نخواهید کرد اگر بدانید قدرتش نیز به ۱۶۰۰ اسب‌بخار رسیده است.

این یعنی پیمودن صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت طی فقط و فقط ۱.۸ ثانیه. تازه این در حالی است که سرعت نهایی سوپر ویرون بیش از ۴۶۰ کیلومتر در ساعت عنوان شده است.

بوگاتی برنامه دارد این خودرو را سال آینده در نمایشگاه فرانکفورت رونمایی کند. خودرویی که ۲.۵ میلیون دلار قیمت خواهد داشت.

مدل ۲۰۱۳ با ۱۶۰۰ اسب بخار نیرو

مدل ۱۶.۴ که ۱۰۰۰ اسب بخار نیرو داشت

مدل Veyron Super Sport که ۱۲۰۰ اسب بخار قدرت داشت

بازار خبر