ملت ایران: به گزارش ۲۴/۷ وال‌استریت، گزارش سال ۲۰۱۲ جذاب‌ترین کارفرمایان جهان که سالانه توسط شرکت Universum تهیه و منتشر می‌شود، از هزاران هزار دانشجوی رشته تجارت در ۱۲ اقتصاد برتر جهان خواست تا شرکت مورد علاقه‌شان برای استخدام شدن را از میان شرکت‌هایی که در سرتاسر جهان می‌شناسند، اعلام کنند.

در میان برگزیده‌های این گزارش نام شرکت‌های جذابی از قبیل گوگل، شرکت‌های بانکی مانند گلدمن ساچ، و شرکت‌های حسابداری مانند KPMG به چشم می‌خورد. ۲۴/۷ وال استریت تحلیل‌هایی از شرایط مالی این شرکت‌ها، ارزش برند آنها، و تعداد کارمندانشان انجام داده و بر همین اساس لیست ۱۳ شرکتی که هرکسی آرزوی کارکردن در آنها را دارد را منتشر کرده است.

نکته مشترک در میان تمامی این شرکت‌ها، ‌نوآوری آنهاست. از میان این ۱۳ شرکت، پنج شرکت در لیست ۱۰۰ شرکت نوآور جهان که تامسون رویترز منتشر کرده است نیز قرار دارند. این ۱۳ شرکت همچنین در دسته قدرتمند‌ترین برند‌های جهانی نیز قرار دارند و هشت شرکت از این لیست ۱۳ تایی در لیست ۱۰۰ برند ارزشمند جهان جایگاهی دارند.

بر اساس این گزارش، ‌ گوگل جذاب‌ترین شرکت‌ جهان است که دانشجویان دوست دارند در آنها مشغول به کار شوند. این شرکت با داشتن ۵۳ هزار و ۵۴۶ کارمند، درآمد کلی ۳۷.۹ میلیارد دلار و سود خالص ۹.۷ میلیارد دلار، برای چهارمین بار از سوی دانشجویان به عنوان جذاب‌ترین شرکت جهان معرفی شده است. این شرکت در رتبه بندی بهترین شرکتهایی که می‌توان در آنها کار کرد مجله فورچون نیز رتبه اول را به دست اورده است. فورچون دلیل این موفقیت گوگل را در دفتر مرکزی آن می‌داند. به گفته این مجله کارمندان این شرکت در محیطی کاملا مجهز و آرام و آزاد مشغول به کارند درحالی که از درآمد بالایی نیز برخوردارند. حقوق پایه یک مهندس نرم‌افزار در گوگل طی سال ۲۰۱۲ در حدود ۱۲۸ هزار و ۳۳۶ دلار بوده است درحالی که این مبلغ از میانگین حقوق مهندسان نرم‌افزار که در حدود ۹۲ هزار و ۶۴۸ دلار است بسیار بیشتر است.

رتبه دوم این لیست به شرکت حسابداری KPMG با ۱۴۵ هزار کارمند و درآمد کلی ۲۲.۷ میلیارد دلاری اختصاص یافته و شرکت Procter & Gamble که در زمینه تولید مواد شوینده و بهداشتی فعالیت دارد، با داشتن ۱۲۶ هزار کارمند، درآمد ۸۳.۷ میلیارد دلار و سودخالص ۱۰.۸ میلیارد دلار رتبه سوم را به دست آورده است.

مایکروسافت در رتبه چهارم این لیست قرار دارد. این شرکت با داشتن ۹۴ هزار کارمند و درآمد ۷۳.۷ میلیارد دلاری توانسته به چهارمین شرکت جذاب جهان برای استخدام شدن تبدیل شود. مایکروسافت همچنین پس از اپل، گوگل و IBM یکی از پنج برند برتر جهان به شمار می‌رود.

شرکت مشاوره Deloitte با ۱۹۳ هزار کارمند، شرکت حسابداری Ernst & Young با ۱۶۷ هزار کارمند، شرکت خدماتی PwC با بیش از ۱۸۰ هزار کارمند، JPMorgan Chase با داشتن ۲۵۹ هزار کارمند، ‌شرکت کوکاکولا با ۱۴۶ هزار و ۲۰۰ کارمند و Goldman Sachs با ۳۲ هزار و ۶۰۰ کارمند به ترتیب رتبه‌های پنجم تا دهم را در این گزارش به دست آورده‌اند.

شرکت اپل در این لیست رتبه یازدهم را به دست آورده است. این شرکت در لیست بهترین شرکت‌ها برای کارکردن در آمریکا نیز رتبه دهم را به دست آورده است. موفقیت‌ها و نوآوری این شرکت و افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت سهام آن طی پنج سال گذشته و همچنین تلاش مدیران این شرکت برای ایجاد محیطی راحت و شاد برای کارمندان از دلایل موفقیت این شرکت به شمار می‌رود. اپل درحال حاضر ۷۲ هزار و ۸۰۰ کارمند دارد، درآمد کلی آن ۱۵۶ میلیارد دلار تخمین شده و سود خالص آن ۴۱.۷ میلیارد دلار است.

شرکت‌های اورئال و BMW نیز پس از اپل به ترتیب دوازدهمین و سیزدهمین شرکت‌های جذاب جهان هستند.

همشهری