با وجود جایگاه شناخته شده «پکن» در صدر آلوده ترین شهرهای بزرگ جهان، مقایسه اطلاعات آلودگی هوای این شهر با «دهلی»، پایتخت هند نشان می دهد که هوای دهلی از نظر داشتن آلاینده های خطرناک بسیار آلوده تر و خطرناک تر از پکن است.

در اواسط ماه ژانویه سال جاری میلادی(۲۰۱۴) آلودگی هوای پکن به اندازه ای شدید بود که دولت چین اقدام به انتشار هشدارهای سلامتی کرده و ضمن بستن چهار بزرگراه اصلی این شهر به خرید فیلترهای تصفیه هوا روی آورد و از مردم خواست از ماسک های تنفسی استفاده کنند.

اما در سه هفته نخست سال جاری میلادی(۲۰۱۴)، میانگین روزانه حداکثر غلظت ریزآلاینده ها در دهلی که در ایستگاه سنجش آلودگی هوای «پنجاب باغ» به ثبت رسید، ۴۷۳ بوده در حالی که این رقم دو برابر بیش از میانگین ثبت شده در شهر پکن است.

در عین حال پکن که در تاریخ ۱۵ ژانویه با ثبت شاخص ۵۰۰، تنها یک روز را از ابتدای سال با این شرایط بحرانی تجربه می کند اما در شهر دهلی شرایط بحرانی تر بوده و این شهر تاکنون هشت روز را با این شدت آلودگی تجربه کرده است.

طی سه هفته نخست سال جاری میلادی، غلظت ریزآلاینده ها در دهلی تنها یک روز به زیر شاخص ۳۰۰ کاهش یافته که این رقم ۱۲ برابر بالاتر از حد مجازی است که سازمان جهانی بهداشت(WHO) اعلام کرده است.

کارشناسان مطالعات جوی دانشگاه «ییل» دریافته اند که از ۱۰ کشور جهان که هوای به شدت آلوده دارند، هفت کشور در منطقه جنوب آسیا هستند. شواهد همچنین حاکی از این است که هند بیش از هر کشوری در جهان هزینه زیادی را برای آلودگی هوا می پردازد.

به گفته متخصصان سلامت، عواملی چون میزان بالای آلودگی هوا در هند، همراه با بهداشت ضعیف، فقدان سیستم فاضلاب مناسب و تشدید آلودگی آب، این کشور را به خطرناک ترین کشور جهان برای سلامت ریه های مردم آن تبدیل کرده است.