به گزارش اختصاصی ملت ایران: گفته میشود بزودی تصاویر مغز انیشتین در دسترس دانشمندان و کسانی که به این موضوع علاقمند هستند قرار می گیرد. موزه پزشکی شیکاگو اسکنهای ۳۰ تصویر ارزشمند از مغز انیشتین را که بعد از مرگش در سال ۱۹۵۵ تهیه شده بود را فراهم و آماده کرده است. نرم افزار جدید آی پد اجازه می دهد دانشمندان و دیگرافراد این تصاویر را با دقت و جزییات کامل مشاهده کنند همچون گذشته که با میکروسکوپ اینکار امکان پذیر بود.

مغز انیشتین در برنامه iPad

یک آسیب شناس بنام توماس هاروی بعد از مرگ انیشتین برای کشف رازهایی که در مغز این نابغه نهفته دست به کالبد شکافی او زد بعدها در سال۱۹۹۹ اعلام کرد که لُب آهیانه ای مغز انیشتین ۱۵ درصد بزرگتر از حد معمول است، لب آهیانه ای از قسمتهای مهم مغز بوده که درک مفاهیم ریاضی، زبان و روابط مکانی به آن مربوط میشود. برنامه جدید آی پد این امکان را به کاربر می دهد که با جزییات مغز انیشتین آشنا شود و قسمتها و نواحی مختلف مغز او را جزیی تر و بزرگتر مشاهده کند.

اما چون این تصاویر با تکنولوژی جدید عکسبرداری نشده است دانشمندان دقیقا نمی دانند که این اسلایدها به کدام ناحیه مغز مربوط میشود. و برای همین این برنامه نقشه نواحی مغز که مطابق با الگوی تشریح باشد را در اختیار ندارد.

جکوب آنیز از دانشگاه سانتیاگو می گوید آنها MRI نداشتند و تصاویر سه بعدی از مغز انیشتین د ر دسترس نیست ما نمیدانیم این تصاویر از کجا تهیه شدند آنچه در این برنامه دیده میشود اسلایدهای ۱ و ۳ اینچی از مغز انیشتین است که بخشی از مغزاین نابغه را نمایش میدهد. با این حال این مجموعه گرانبها و زیبا بزودی در دسترس علاقمندان قرار میگیرد.

تنها سوالی که باقی می ماند این است که آیا انیشتین رضایت دارد که عکسهای مغزش به قیمت ۹.۹۹ دلار در دسترس همگان قرار بگیرد.