این ساعت خودبخود تنظیم می شود

به گزارش ملت ایران به نقل از خبرآنلاین: دقیق‌ترین ساعت‌های دنیا که خودشان را با یک ساعت اتمی مرجع تنظیم می‌کنند، خارج از برد این ساعت مرجع دیگر کارایی ندارند. اکنون سیکو ساعتی ساخته است که این مشکل را حل می‌کند.

حتی ساعت‌هایی که با یک ساعت اتمی تنظیم می‌شوند، همه جا دقیق نیستند. این ساعت‌ها برای تنظیم خود مجهز به رادیویی هستند که از یک برج دور برد که به ساعت‌های اتمی سراسر دنیا متصل است، سیگنالی را دریافت می‌کند. اما این برج‌ها تنها ۲۴۰۰ کیلومتر برد دارند و نواحی گسترده‌ای از جمله آمریکای جنوبی و کانادا را پوشش نمی‌دهند. مدل آسترون(Astron) شرکت سیکو نخستین ساعتی است که از GPS بهره می‌برد، و به این ترتیب می‌تواند هر جا که باشد زمان را تنظیم کند.

به گزارش پاپ‌ساینس، مهندسان سیکو حرکت کوارتزهای ساعت آسترون را به مدار الکتریکی خاصی متصل کرده‌اند که مجهز به یک پردازنده و رادیوی جی. پی. اس است. این گروه پردازنده را با نقشه جهانی برنامه‌ریزی کرده‌اند که به قطاع‌های یک میلیون متر مربعی تقسیم شده است، که هر کدام به یکی از ۳۹ منطقه زمانی مربوط می‌‌شود. روزی یک مرتبه رادیوی جی. پی. اس روشن می‌شود و با اتصال به چهار ماهواره یا بیشتر که به دور زمین می‌گردند، موقعیت خود را تعیین می‌کند. سپس پردازنده تعیین می‌کند که در کدام منطقه زمانی قرار دارد و و مطابق با آن تاریخ و ساعت را تنظیم می‌کند(البته دارندگان ساعت می‌توانند آن را با فشار دادن دکمه‌ای که در کنارش تعبیه شده است، از نو تنظیم کنند). سی ثانیه طول می‌کشد تا آسترون تنظیم شود، در حالی که تنظیم ساعت‌های اتمی گاه تا دو دقیقه طول می‌کشد. همچنین از آنجا که صفحه ۴ سانتی‌متری این ساعت مجهز به باتری یون لیتیوم به صورت شبکه‌ای از هفت سلول خورشیدی ساخته شده است، مسافران هیچ گاه با زمان نادرست یا ساعتی به خواب رفته مواجه نخواهند شد.