ملت ایران: مشخصات امنیتی و قابل بررسی اسکناس و ایران چک به شما کمک می‌کند تا به راحتی اسکناس‌های واقعی را از موارد تقلبی و جعلی آنها تشخیص دهید. در اسکناس‌های صادره توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موارد متعددی از خصوصیات امنیتی وجود دارد که تشخیص آنها با اندکی دقت برای شما آسان خواهد بود.
در بیشتر موارد بهتر است به یک خصیصه اکتفا نکنید بلکه موارد بیشتری را جهت حصول اطمینان بیشتر بررسی کنید، دقت داشته باشید که نگهداری و استفاده از اسکناس‌های جعلی پیگرد قانونی دارد.

مشخصات امنیتی و قابل بررسیاسکناس ۲۰ هزار ریالیعبارتند از؛

۱) نخ امنیتی

نخ امنیتی این اسکناس از نوع پنجره ای با روکش فلزی است و آرم بانک مرکزی نیز در زمینه آن به چشم می خورد، این نخ درون خمیره کاغذ می باشد و فقط بخش هایی از آن در سطح کاغذ نمایان است.

۲) ریزچاپ برجسته

ریزچاپ برجسته با نوشته " بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران " که با استفاده از وسایی بزرگ نمایی(ذره بین) به سادگی قابل رؤیت می باشد.

۳) ریزحروف برجسته منفی، مثبت

ریزحروف برجسته جمله " جمهوری اسلامی ایران " بصورت مثبت و منفی در طرح گنجانده شده که با استفاده از ذره بین به سادگی قابل رؤیت است.

۴) نشانه برجسته برای تشخیص نابینایان

علامت مخصوص در گوشه اسکناس بطور برجسته برای شناسایی آن توسط افراد نابینا بصورت سه دایره که به آسانی قابل لمس است.

۵) واتر مارک

تصویر حضرت امام(ره) بصورت سه بعدی در خمیره کاغذ وجود دارد که برای رؤیت آن باید اسکناس را در مقابل تابش نور مستقیم قرار داد.

۶) طرح زمینه خطی

کلیه طرح های زمینه این اسکناس بصورت خطی و با رنگ های متفاوت است.

۷) تصویر مکمل

این قسمت از اسکناس در مقابل نور، نمایشگر عدد ۲۰۰۰۰ است.

۸) ریزمتن برجسته

ریزمتن برجسته عدد ۲۰۰۰۰ روی گنبد که با ذره بین قابل رؤیت می باشد.

۹) چاپ برجسته

بخش هایی از این اسکناس دارای چاپ برجسته می باشد که برجستگی این سطوح در مقایسه با چاپ های دیگر به سادگی بوسیله انگشتان دست قابل لمس است.

۱۰) طرح مخفی

با تغییر زاویه اسکناس به نحوی که روی اسکناس بصورت افقی در مقابل چشم قرار گیرد در سمت چپ تصویر حضرت امام(ره) طرح مخفی بصورت عدد ۲۰ هزار ریال نمایان می‌شود.

*مرکب فلورسنت

با تابش نور ماورای بنفش به قسمت روی اسکناس:

رنگ امضاء وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی از مشکی به سبز فسفری تغییر می‌کند.

قسمت هایی از طرح متمرکز شده در وسط اسکناس به رنگ فسفری آبی و سبز تغییر می‌کند.

الیاف نامرئی در خمیره کاغذ نیز به رنگهای فسفری آبی، قرمز، سبز و زرد نمایان خواهند شد.

رنگ شماره سریال از قرمز به طلایی تغییر خواهد کرد.

با تابش نور ماورای بنفش به قسمت پشت اسکناس:

بخشهایی از بالای میدان نقش جهان همچنین خطوط محوطه میدان و گنبد مسجد به فیروزه ای فسفری تغییر رنگ خواهند داشت.

امااسکناس ۲۰۰۰ریالیچه مشخصاتی دارد؟

۱) چاپ برجسته

تصویر حضرت امام خمینی(ره) در سمت راست با چاپ برجسته.

۲) واترمارک

طرح تصویر حضرت امام خمینی(ره) در سمت چپ و در خمیره کاغذ(واترمارک) که در مقابل نور از دو طرف قابل رویت است و همانند طرح تصویر واترمارک اسکناسهای سری قبل است.

۳) نخ امنیتی

نخ امنیتی از نوع پلی‌استر با نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در درون کاغذ قرار گرفته است که در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگهای سبز و آبی و قرمز نمایان می‌‌شود.

۴) نشانه برجسته برای تشخیص نابینایان

سمت چپ و پایین دو نقطه به صورت برجسته برای سهولت شناسایی این اسکناس توسط عزیزان روشندل در نظر گرفته شده است.

۵) تصویر مکمل

سمت چپ و پایین(سمت راست مشخصه موضوع بند ۴) بخشی از مبلغ اسمی اسکناس به صورت لاتین(۲۰۰۰) چاپ شده که با چاپ قسمت مکمل آن در پشت اسکناس در مقابل نور قابل رویت می‌باشد.

۶) تصویر مخفی

در قسمت وسط و پایینی روی کتیبه قهوه‌ای رنگ مبلغ اسمی اسکناس به صورت لاتین(۲۰۰۰) به طور مخفی چاپ شده است که با قرار دادن اسکناس در حالت افقی و در مقابل نور قابل رویت است.

۷) ریزچاپ

عبارت «جمهوری اسلامی ایران» در مستطیل های کوچک بنفش رنگ در قسمت بالای اسکناس به صورت ریزچاپ درج گردیده است که با ذره‌بین قابل رویت است.

۸) شماره سریال زیر نور ماوراء بنفش

شماره سریال اسکناس به رنگ قرمز در قسمت پایین سمت راست و بالای سمت چپ با استفاده از مرکب فلورسنت چاپ شده است که زیر نور ماوراءبنفش به رنگ طلائی قابل رویت می‌باشد.

۹) چاپ برجسته

بخش هایی از این اسکناس دارای چاپ برجسته می باشد که برجستگی این سطوح در مقایسه با چاپ های دیگر به سادگی بوسیله انگشتان دست قابل لمس است.

۱۰) الیاف نامرئی فلورسنت

استفاده از الیاف نامرئی فلورسنت در خمیره کاغذ به رنگهای سبز، آبی، قرمز و زرد در رو و پشت اسکناس که مقابل تابش اشعه ماوراءبنفش قابل رویت است.

۱۱) مرکب فلورسنت

استفاده از مرکب فلورسنت در بخش اعظم سطح اسکناس و بخشی از پشت اسکناس که در زیر نور ماوراءبنفش به رنگ سبز روشن دیده می‌شود.

منبع: ایسنا