ملت ایران: پاک کردن هر کدام از لکه‌ها بدون این‌که به لباس گرانقیمت مهمانی شما آسیب برساند، روش خاصی دارد که هر خانم خانه‌داری باید با آن آشنا باشد.
حتما برای شما هم پیش‌آمده که از مهمانی برگشته‌اید و موقع تعویض لباس متوجه شده‌اید که لباس‌تان با چیزی لک شده. لکه خوراکی‌ها، معمول‌ترین لکه‌هایی است که روی لباس می‌افتد. پاک کردن هر کدام از این لکه‌ها بدون این‌که به لباس گرانقیمت مهمانی شما آسیب برساند، روش خاصی دارد که هر خانم خانه‌داری باید با آن آشنا باشد.

این لکه ها را اینگونه پاک کنید؟!

سس کچاپ:
اول از هر کار لکه را با یک پاک‌کننده ملایم مثل صابون بشویید. اگر زمان زیادی از ایجاد لکه نگذشته باشد، به احتمال زیاد پاک خواهد شد. اگر لکه با شست‌وشوی ساده پاک نشد، کمی سرکه را با مقدار مساوی آب رقیق کنید و با قطره چکان روی لکه بچکانید. سرکه لکه کچاپ را در خود حل می‌کند و هیچ آسیبی به لباس شما نمی‌رساند. بعد از یک ساعت، لباس را کاملا معمولی بشویید با این کار اثری از لکه باقی نخواهد ماند.

سس سالاد یا مایونز:
کمی پودر تالک یا نشاسته ذرت روی لکه بپاشید تا چربی آن را بگیرد. بعد از ۱۵دقیقه پودر را با یک قاشق از روی لباس بردارید و لکه را با آب سرد شست‌وشو دهید. حالا می‌توانید از لکه‌بر استفاده کنید. آن را روی لباس اسپری کنید و بگذارید مدتی بماند سپس لباس را با روش عادی بشویید.

چای و قهوه:
اگر لکه چای را همان وقت که به‌وجود آمده بشویید، با آب خالی هم پاک خواهد شد. لکه چای شیرین نشده هم راحت پاک خواهد شد اما اگر چای یا قهوه شیرین روی لباس‌تان ریخت درحالی‌که نمی‌توانید به سرعت آن را بشویید، کمی نمک از صاحبخانه بگیرید و روی لکه بپاشید. بعد از آن و به محض برگشتن به خانه لکه به راحتی با آب و هر شوینده‌ای پاک خواهد شد. اسپری مو هم می‌تواند لکه قهوه را پاک کند. آن را روی لکه اسپری کنید و بعد از مدتی با آب سرد و صابون بشویید.

شیرینی مربایی:
لباس را در آب سرد خیس کنید سپس محلولی از سرکه سفید به اضافه ۲ حجم مساوی آب درست کنید و لکه را به آن آغشته کنید. بعد از ۳۰ دقیقه می‌توانید لکه را به راحتی پاک کنید. البته لکه مرباهایی مثل تمشک یا توت فرنگی ممکن است با این روش پاک نشوند. برای پاک کردن آن‌ها از ماست استفاده کنید. چند بار ماست را روی لکه بگذارید و بعد از ۳۰ دقیقه بشویید تا لکه به مرور کمرنگ و محو شود.

خورش:
اگر خورش روی لباس‌تان ریخت بلافاصله روی آن نمک بریزید تا چربی خورش را به‌خود جذب کند. با این روش، بعد از بازگشت به خانه لکه بسیار راحت و با استفاده از یک شوینده ملایم و آب داغ پاک خواهد شد. اگر این کار را نکردید، ۲ طرف لکه دستمال بگذارید و روی پارچه اتو بکشید تا چربی گرم شود و دستمال آن را به‌خودش بگیرد. سپس لکه‌بر را روی لباس اسپری کنید و بگذارید ۳۰دقیقه بماند و بعد لباس را بشویید.

شربت:
اگر پارچه لباس سفید و نخی باشد، می‌توانید برای از بین بردن لکه شربت از وایتکس استفاده کنید اما اگر نگران خراب شدن لباس هستید، می‌توانید لکه را با لیمو یا بنزین شست‌وشو دهید. استفاده از لکه‌بر هم برای از بین بردن اینگونه لکه‌ها مفید است. شاید مجبور شوید چند بار از لکه‌بر استفاده کنید تا کاملا اثر لکه از بین برود. برای خشک کردن، لباس را در نور آفتاب قرار دهید تا لکه کاملا از بین برود.

" برترین ها "