ملت ایران: وجود نقص فنی در عملکرد سیستم ترمز ضد قفل(ABS) تولیدی یک شرکت بزرگ منجر به بروز سوانح در برخی از سواری‌های تولید داخل شده است.

این شرکت بزرگ بخش اعظم قطعات ABS مورد استفاده در خطوط تولید شرکت‌های خودروسازی را تامین می‌کند، با این حال وجود نقص فنی و کیفیت پایین در تولید این ABS ها مشکلات زیادی را برای خریداران این خودروهای داخلی ایجاد کرده است.

شرکت مذبور ABS ها را با مارک " M " از یکی از کشورهای آسیایی وارد و در اختیار خودروسازان قرار می‌دهد، این در حالی است که کیفیت این قطعات از نمونه‌های اصلی که به خودروسازان ارائه شده، پایین‌تر بوده و منجر به نقص در عملکرد سیستم ترمز خودروهای تولیدی شده است.

بنا بر گزارش‌های رسمی، در برخی از سوانح رخ داده در این زمینه، در گزارش‌های مراجع رسمی از جمله کارشناسان دادگستری و پلیس راهنمایی و رانندگی به عمل نکردن سیستم ترمز خودرو به دلیل نقص در سیستم ترمز ABS با این نوع مارک اشاره شده است.

نقص در عملکرد سیستم ABS ترمزهای خودرو که از سوی این شرکت بزرگ تامین می‌شود، در حالی است که با توجه به حجم بالای قراردادهای این شرکت با خودروسازان داخلی برای تامین سیستم ABS، سالانه میلیاردها تومان سود اضافی از ناحیه تامین قطعات نصیب این شرکت می‌شود.

هم‌اکنون در رابطه با مشکلات و سوانح ایجاد شده در خودروهای تولیدی با ABS های با این نوع مارک شکایت‌های مختلفی به مراجع قضایی ارائه شده و در حال رسیدگی است.

با توجه به گزارش‌های رسمی کارشناسان پلیس راهنمایی و رانندگی و دادگستری، سازمان‌های نظارتی به ویژه سازمان ملی استاندارد ایران باید در راستای حفظ امنیت مالی و جانی مصرف‌کنندگان خودروهای داخلی، در زمینه جمع‌آوری ABS های بی‌کیفیت از بازار اقدام کنند.