به گزارشفرهنگ نیوز، این دختر بچه که در یک روستای دور افتاده در شمال شرقی هند متولد شده است، به علت تجمع بیش از حد مایعات مغز که در جمجمه اش، از بیماری هیدروسفالی رنج می برد.
بیماریاین کودک هجده ماههبا رشد بی رویه و روز به روزجمجه شروع شده وبا بی اشتهایی به غذا ادامه پیدا کرد تا جایی که فقط روی تخت دراز می کشید.
عبدالرحمان پدر رونا می گوید، دور سر رونا تا ۹۴ اینج رشد کرده است که نزدیک به سه برابر اندازه طبیعی آن است. در سر رونا ۱۰ لیتر مایع اضافی وجود دارد که این موضوع باعثمی شود او به سختی بتواند حرکت کند!
بیماری هیدروسفالی در بین کودکان و افراد مسن شایع می باشد که به علت تولید بیش از حد، انسداد یا عدم جذب مایع مغزی در سر ایجاد می شود، تا جایی که پوست سر آنقدر متورم می شود که باعثبسته شدن چشم ها و عدم دید کافی نیز می شود.
خانم فاطمه بیگم، مادر این دختر بچه ۱۸ ماهه می گوید هر روز با " خط چشم " برای او ابرو می کشیدم تا ظاهرش عادی تر جلوه کند. سر او آنقدر بزرگ است که مردم روستا او از او می ترسند.رونا تنها دختر عبدالرحمان و فاطمه می باشد و این خانواده از آنجا کهعبدالرحمان در یک کارخانه آجر کار می کند و تنها روزی سه دلار در آمد دارد،به درمان او امیدی نداشتند.
در ماه آوریل امسال یک عکاس تصاویر رونا را در روزنامه ها منتشر کرد و این باعثجلب توجه مردم جهان به خصوص دو دانشجوی نروژی به نام های Natalie Krantz و Jonas Borchgrevink شد. به این ترتیب در دوماه اول کمک هزینه(۲۱۳۴۹ دلاری) برای کمک به عمل این کودک فراهم شد و در ماه اوت ۲۰۱۳ به(۶۰۰۰۰ دلار) رسید.
نیمی از این مقدار کمک به بیمارستانFORTIS در دهلی نو انتقال یافته و مابقی آن نیز برای هزینه های تخت پوشش و نگهداری رونا صرف خواهد شد.
مدیر جراحی مغز و اعصاب بیمارستان دهلی نو می گوید: ما هرگز چنین چیزی را مشاهده نکرده بودیم و هیچ سابقه ای از درمان یک کودک با چنین حالت افراصی از بیماری هیدروسفارلی را تجربه نکرده بودیم. اما یاد گرفتیم و این عمل سخت را نجام دادیم.
در ادامه پزشک متخصص رانا با اشاره به وضعیت سوء تغزیه شدید او، عفونت شدید در پشت سر او و فشارهایی که به علت دراز کشیدن او در تمام روز به سرش وارد شده بود و نازک بودن بیش از حد پوست سر او، اضافه کرد شنت مغزی درمان استاندارد این بیماری است. در این روش ساده که شامل قرار دادن یک لوله تخلیه مایعات با سرعت مناسب در سر است انجام می گیرد که با توجه به سن بیمار و ضعف شدید جسمانی رانا این کار با ریسک بالایی روبرو شده بود.
دکترVaishya افزود این عمل جراحی را بزرگ ترین ریسک زندگی خود می دانم که به کمک پزشکان و پدر و مادر رانا به خوبی به پایان رسید. اکنون بعد از ۵ عمل جراحی، اندازه دور سر رانا ۵۸ اینج می باشد. هرچند این اندازه هنوز از اندازه متوسط(۳۸ تا ۴۸ اینج) برای سر کودکان بزرگ تر است اما به او اجازه داشتن یک زندگی نسبتا طبیعی عادی را می دهد. او می تواند تفریح و بازی کند و موقعیت تجربه کردن کودکی را داشته باشد.
رونا پس از بازگشت به روستای خود، مورد توجه اهالی روستا قرار گرفته است. او می تواند به راحتی بخنند و اطراف خود را مشاهده کند. اکنون پدر و مادر او امید زیادی به آینده ای روشن برای او دارند و تصمیم دارند همراه با رشد او، خواندن و نوشتن را به خوبی به او یاد بدهند.