ارزش بازار آدامس ایران در حالی چند صد میلیارد تومان برآورد می‌شود که سال قبل تنها حدود ۲۵ میلیارد تومان آدامس به صورت قانونی وارد کشور شد.

براساس آمار گمرک ایران سال قبل ۱۹.۳ میلیون دلار معادل ۲۱.۱ میلیارد تومان آدامس بدون قند و ۳.۲ میلیون دلار معادل ۳.۴ میلیارد تومان آدامس قمی پوشیده شده از قند و شکر وارد کشور شد.

این در حالی است که در سال ۱۳۸۹ هیچ واردات رسمی آدامس بدون قند ثبت نشده و تنها حدود ۱.۸ میلیون دلار آدامس قمی پوشیده شده از قند و شکر وارد کشور شده بود.

از سوی دیگر در سال ۱۳۹۰ بالغ بر ۱۲.۶ میلیون دلار معادل ۱۳.۹ میلیارد تومان آدامس قمی پوشیده شده از قند و شکر از کشور صادر شد. این رقم در سال ۱۳۸۹ معادل ۱۳.۷ میلیون دلار بود. به این ترتیب صادرات آدامس کشور در سال قبل با کاهش مواجه شده است.

لهستان با حدود ۹.۴ میلیون دلار بزرگترین صادرکننده آدامس بدون قند به کشور در سال قبل بود. همچنین امارات با ۶.۲ میلیون دلار و ترکیه با ۲.۶ میلیون دلار از دیگر مبادی اصلی واردات آدامس بدون قند به کشور بودند. سال قبل از کشورهای آلمان، آمریکا، کانادا، هند و ویتنام نیز آدامس بدون قند وارد کشور شد.

از نکات جالب توجه تجارت آدامس ایران در سال گذشته می‌توان به واردات ۹۵ هزار دلار آدامس بدون قند از آمریکا اشاره کرد.

در همین حال سال قبل از کشورهای چین، اسپانیا، امارات، ترکیه، کره جنوبی و ویتنام آدامس قمی پوشیده شده از قند و شکر وارد کشور شد.

افزایش قابل توجه واردات رسمی آدامس به کشور با عرضه یک نوع آدامس دارای ترکیبات الکل در بازار همزمان شده است. این آدامس که قیمت آن نیز در بازار نسبت به آدامسهای دیگر بالاست، یک گرم از ترکیباتش مربوط به الکل بوده که از تخمیر شکر بدست آمده که به آن شکر الکلی گفته می‌شود.

نکته جالب اینجاست که هیچ‌گونه اطلاعاتی از مشخصات سازنده و ترکیبات این آدامس به زبان فارسی روی آن چاپ نشده و مشخص نیست واردکننده این آدامس کیست.

از سوی دیگر حجم بالای واردات آدامس از لهستان احتمالا مربوط به محصولات کارخانه آدامس آمریکایی اوربیت در این کشور می‌شود. ایسنا پیشتر طی گزارش تحلیلی از جولان آدامسهای آمریکایی در بازار ایران خبر داده و نوشته بود که این آدامسها عمدتا از لهستان وارد ایران می‌شوند.

تاکنون آمارهای مختلفی درباره حجم بازار آدامس کشور اعلام شده و برخی منابع حتی از مصرف سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان آدامس توسط ایرانی‌ها خبر داده‌اند.

منبع: فارس