«قصه باغ بزرگ، قصه گل قشنگ، قصه شیر و پلنگ، قصه موش زرنگ» قطعا افرادی که سن و سالی بیش از ۲۵ سال دارند این ترانه کودکانه را به خوبی به خاطر دارند؛ ترانه ای که ابتدای مجموعه «زیر گنبد کبود» توسط بازیگرانی چون عباس ظفری و رحمان سیفی آزاد خوانده می شد و حالا قرار است «آقای حکایتی»(همان قصه گوی معروف این مجموعه) و دوستانش دوباره به تلویزیون بازگردند.

ساخت سری جدید رزیر گنبد کبود و بازگشت آقای حکایتی به تلویزیون می تواند مهر تایید باشد بر این مساله که تلویزیون می خواهد دوباره دست به دامن جذابیت های دهه ۶۰ خودش برای جذب کودکان و نوجوانان شود.

داستان از جایی شروع شد که سه سال پیش بازگشت کلاه قرمزی و پسرخاله با مجموعه کلاه قرمزی ۸۸ آنقدر موفقیت آمیز بود که نه تنها باعثشد سری های بعدی این مجموعه ساخته شود، بلکه بحثبازگشت و دنباله سازی بسیاری از برنامه های محبوب بچه ها در دهه ۶۰ را باز کرد.

در این سه سال، سنجد پس از مدت ها به تلویزیون بازگشت و مدتی هم بحثساخته شدن سری جدید «چاق و لاغر» هم به گوش می رسید. حتی متن های اولیه چاق و لاغر هم نوشته شد و قرار بود امیرحسین قهرمانی بعد از ۲۱ سال بازهم ساخت سری جدید این مجموعه به تهیه کنندگی علی اصغر آزادان را برعهده داشته باشد که به هر دلیلی این اتفاق تاکنون رخ نداده است.

از آن طرف شبکه آموزش هم با دنباله سازی «مبصر پنج ساله» که از محبوب ترین برنامه های کوچک در اواخر دهه ۶۰ بود، قدم دیگری در این راه برداشت. در مبصر پنج ساله جدید همچنان حسین محب اهری، آقا معلم و محمد کدخدایی مبصر پنج ساله است.

حالا بعد از همه این بازگشت ها، باشگاه خبرنگاران جوان از قول بهرام شاه محمدلو یا همان آقای حکایتی معروف خبر می دهند که قرار است سری جدید «زیر گنبد کبود» ساخته و روی آنتن برود.

به گفته شاه محمدلو، طرح اولیه کار تصویب شده و به زوید ساخت کار آغاز خواهد شد: «سری جدید به شکل داستانی با موضوعاتی مربوط به قصه و قصه پردازی با آقای حکایتی که خودم نقش آن را اجرا می کنم و به مرور زمان نیز پیر شده است، برای کودکان امروز قصه می گویم.»

البته هنوز مشخص نشده این مجموعه برای کدام شبکه ساخته می شود ولی به احتمال قوی شبکه دو یا آموزش ماموریت تولید و پخش این مجموعه را به عهده خواهند گرفت.

منبع: هفت صبح