آمارهای جهانی حکایت از آن دارد که ۹۷ درصد داروهای آنلاین تایید نشده و فاقد مجوز بهداشتی هستند. هشداری جدی که این روزها بیش از هر زمان دیگری باید به آن توجه کرد؛ چراکه فروش داروها، تقویت کننده ها و مکمل های دارویی در اینترنت با چنان رشدی همراه بوده که غفلت در این زمینه ممکن است برای سلامت عمومی جامعه اثرات زیان باری داشته باشد.

یک دسته از داروها و تقویت کننده هایی که بازار بسیار داغ و پرمشتری در اینترنت دارد، داروهای جنسی است. داروهایی با تبلیغات اغواکننده و تضمین هایی که معلوم نیست کدام مرجع علمی آنها را تایید کرده است.

فروش و تبلیغات گسترده محصولات تقویت جنسی توسط شبکه های ماهواره ای و سایت ها بازاری را راه انداخته که هشدار مسوولان داخلی را نیز در پی داشته است. به گزارش خبرنگار قانون، چند روز پیش بود که دکتر فرهاد اقطار، مدیرکل پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در گفت و گو با یکی از خبرگزاری ها با انتقاد از عملکرد شبکه های ماهواره ای به آمارها استناد و اعلام کرد که شبکه های ماهواره در ست شدن بنیان خانواده موثر بوده است و با ارایه آموزش های جنسی غلط و ارایه تبلیغات دروغین به رواج آسیب های اجتماعی در جامعه دامن زده اند.

اختلال جنسی: انکار در واقعیت، نسخه اینترنتی در خفا

به گفته کارشناسان، تبلیغات کالاهای جنسی در شبکه های ماهواره ای به یک تجارت چند ۱۰ میلیارد دلاری در سطح جهان تبدیل شده است. اگرچه نمی توان آمار درستی در مورد مبتلایان به اختلالات جنسی در ایران ارایه کرد اما برخی پژوهش ها حکایت از آن دارد که در جوامع مختلف حداقل ۲۰ درصد مردم از یکی از مشکلات جنسی رنج می برند که البته میزان شیوع آن باتوجه به سن افراد متفاوت است.

باتوجه به اینکه در حدود ۵۰ میلیون نفر از ۷۵ میلیون جمعیت ایران دوره بلوغ جنسی را پشت سر گذاشته اند، می توان تخمین زد مشکلات و اختلالات جنسی حدود ۱۰ میلیون ایرانی را درگیر خود کرده باشد. البته بازهم تاکید می شود که این آمار تنها برآوردی از درصدهای جهانی است که نیاز است با روش های دقیق تر و علمی تر آمار قابل استنادتری از آنها ارایه شود.

دکتر محمدرضا صفری نژاد، رییس انجمن علمی سلامت خانواده ایران در این رابطه با اختلالات جنسی در جامعه ایران معتقد است: «این روزها بسیاری از مردم از این اختلال شایع رنج می برند، بی آنکه بتوانند راه علاجی برای آن پیدا کنند، به دلایل فرهنگی و اجتماعی، بیماری خود را مسکوت نگه می دارند و از عواقب آن که گاهی طلاق است، غافل هستند. طبیعی است در این شرایط چون عامه مردم به کارشناسان و متخصصان دسترسی ندارند عملا منبع کسب آگاهی آنها رسانه های ماهواره ای یا مجلات زرد خواهد بود که بیشتر داروهای غیرمجاز و ممنوع از طریق همین رسانه ها تبلیغ می شود.

حقه ها و نیرنگ های این شبکه ها تمام شدنی نیست اما کم نیستند افرادی که گول شبکه های ماهواره ای را نمی خورند و معتقدند هر دارویی باید به وسیله پزشک و پس از معاینه و تشخیص تجویز شود. و شبکه های ماهواره ای برای متقاعدکردن این افراد حربه هایی دارند، آنها با معرفی دستگاه های توانبخشی جنسی، القا می کنند که با خیال راحت می توان از این کالاهای پزشکی استفاده کرد.»

به گفته مسوولان و طبق آمارهای منتشر شده، درصد قابل توجهی از طلاق ها در جامعه به مسایل جنسی زناشویی بازمی گردد. گروهی از افراد نیز با علم به این مساله و برای جلوگیری از ازهم پاشیدگی خانواده خود، رو به مصرف کالاها و محصولات تقویتی شبکه های ماهواره ای می آورند اما انتخاب این مسیر، سرعت از هم پاشیدگی خانواده را به خاطر آموزش های غلط بیشتر می کند.

زیرنویس های معنادار و مشاوره های غیرعلمی

از سوی دیگر با مقداری تامل در تبلیغات و زیرنویس های همیشگی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان این گونه به نظر می رسد که ایرانیان در زندگی خود با چهار مشکل جدی مواجه هستند: قد، وزن، اعتیاد و مسائل جنسی!

البته برخی روان شناسان اعتقاد دارند جدا از موضوع اعتیاد که مساله ای عینی و ملموس است، در سه زمینه دیگر ممکن است افراد مشکلی نداشته باشند و تنها تحت تاثیر جو این تبلیغات از وضعیت موجود خود ناراضی شوند.

این نوع تبلیغات در فضای مجازی نیز به وفور دیده می شود. فروشندگان محصولات تقویت جنسی به خاطر کم هزینه بودن تبلیغات در سایت ها و همچنین دسترسی آسان کاربران اینترنتی از طریق موتورهای جست وجوگر به این سایت ها، بخش عمده ای از فعالیت های خود را به این فضا اختصاص داده اند و حتی ضمن درج توضیحاتی در ذیل اجناس خود، شماره همراه یا شماره ثابتی نیز در اختیار کاربران قرار داده اند تا برای دریافت مشاوره بیشتر با آنها تماس گرفته شود.

کالاهای بی نام و نشان و تضمین های آبکی

باوجود اینکه این سایت ها و شبکه های ماهواره ای مدعی هستند که محصولات شان از وزارت بهداشت مجوز دریافت کرده است اما مسوولان این وزارتخانه بارها در موضع گیری های خود نسبت به عوارض این محصولات هشدار داده و گفته اند که «کالاهای جنسی که در ماهواره و اینترنت تبلیغ می شوند و مجوز وزارت بهداشت ندارند، قاچاق هستند و مصرف آنها عوارض متعدد جسمی و روحی خواهد داشت که قابل بازگشت هم نیست.»

حتی در مواردی مصرف قرص های محرک یا تقویتی جنسی موجب ایست قلبی و مرگ ناگهانی افراد شده است.

مثل یک سرماخوردگی ساده!

یکی از نکات قابل توجه در استفاده از این محصولات این است که فرد بیمار باید با پزشک معالج مشورت و درصورت تجویز پزشک از این داروها استفاده کند اما تماس های خبرنگار قانون با دو فروشنده مختلف این محصولات در اینترنت، حکایت از آن داشت که آنها نیازی برای مشورت با پزشک ندیده و معتقدند که براساس تجربیات کسب کرده در این راه و سوالاتی که از مشتری خود می پرسند از پزشک متخصص بهتر می توانند مشکل فرد را تشخیص و برای درمان او دارو تجویز کنند.

یکی از آنها در پاسخ به این پرسش که آیا نیاز است پس از خرید دارو، با پزشک نیز در مورد آن مشورت کرد، می گوید: «دکتر رفتن دردی را دوا نمی کند و آنها تنها به فکر جیب خود هستند، اما افرادی مانند من که چندین سال مشغول فروش چنین محصولاتی هستند و با مواد مختلفی سروکار داشته اند به آسانی مشکل شما را تشخص و دارویی تجویز می کنند که بعد از چندبار مصرف تاثیر واقعی آن را خواهید دید.»

فروشنده دیگری نیز اظهارات «همکار» خود را تایید می کند و می گوید: «زمانی که احساس سرماخوردگی می کنید بدون مراجعه به پزشک، خوددرمانی کرده و از داروهای مرتبط با آن استفاده می کنید یا زمانی که سردرد دارید از قرص ژلوفن استفاده می کنید. در رابطه با محصولات جنسی و تقویتی نیز همین گونه است. فرد از مشکل خود اطلاع دارد و ما آن فرد را در خرید دارو یاری می کنیم. از این رو نیازی به مراجعه به پزشک نیست.»

نسخه پیچ های پول دوست

نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد تفاوت قیمت یک محصول میان این دو فروشنده بود. در یک مورد خاص، هر دو فروشنده سن، وزن و دفعات رابطه جنسی زوج را در هفته، جویا و هر دو آنها راه علاج مشکلی را که به قول آنها همه مشتریان شان با آن دست به گریبان هستند را استفاده از یک قرص داشتند، اما یکی از آنها محصول خود را ۴۵ هزار تومان و دیگری همان محصول را با همان کیفیت ۱۳۵ هزار تومان می فروشد.

اختلاف قیمتی که حکایت از آن دارد که این افراد سودجو هر مبلغی که بخواهند از مشتریان خود دریافت خواهند کرد. از سوی دیگر اگر اجناس آنها به تایید وزارت بهداشت رسیده بود هرگز شاهد تفاوت قیمت ۹۵ هزار تومانی یک محصول نخواهیم بود.

به نظر می رسد باوجود اینکه تاکنون وزارت بهداشت با همکاری سایر نهادهای ذی ربط اقداماتی را برای کنترل، نظارت و جمع آوری محصولات جنسی تاییدنشده انجام داده است، اما بهترین راهکار برای مصون ماندن از عوارض جسمی و روحی در این رابطه؛ آموزش های علمی و پزشکی به شهروندان است تا برای رفع مشکلات و اختلالات جنسی خود به جای پزشک متخصص وقت خود را صرف «سرچ کردن» سایت های سودجو نکنند.

منبع: هفت صبح