" ایرج موذنی " در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه گیلان - خاطرنشان کرد: سوسن چلچراغ جایگاه خاصی در شهرستان رودبار دارد و از گیاهان نادر در دنیا به شمار می‌رود. هر ساله با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت می‌گیرد سعی می‌کنیم نهایت خدمات‌رسانی را برای بازدیدکنندگان این گل داشته باشیم.

وی افزود: دیدار مردم از این گیاه با استقبال خوبی مواجه است و هر ساله بر جمعیت آن افزوده می‌شود.

موذنی اظهار کرد: به زمان شکوفه‌زنی " سوسن چلچراغ " در " عمارلو " رودبار نزدیک می‌شویم. برای بازدید دانشجویان از این گیاه که ماه آینده به گل می‌نشیند تمهیداتی اندیشیده‌ایم. علاوه بر زیتون، سوسن چلچراغ نیز می‌تواند توانمندی‌های شهرستان رودبار را به دنیا معرفی کند.

وی با بیان این‌که باید از عمر محدود این گیاه نهایت استفاده را ببریم، تصریح کرد: باید برای شناساندن و معرفی هرچه بیشتر سوسن چلچراغ رودبار به دنیا اطلاع‌رسانی‌های بیشتری از سوی رسانه‌ها صورت بگیرد.

به گزارش ایسنا، گل سوسن چلچراغ نخستین گیاهی است که به عنوان میراثملی در ایران به ثبت رسیده است. از آنجا که شکوفه‌‌های این گل با رنگ سفید به صورت واژگون باز می‌‌شوند نام سوسن چلچراغ به خود گرفته است. انتهای گلبرگ‌های آن پوشیده از دانه‌‌های برجسته و پرچم‌های بسیار بلند است. قامت این گل حدود یک متر است.

گل سوسن چلچراغ از جمله گل‌های نادر و کمیابی است که تاکنون، فقط در دو نقطه جهان یکی در روستای داماش و دیگری در منطقه " لنکرن " جمهوری آذربایجان شناسایی شده است. این گل زیبا نخستین بار توسط یک محقق انگلیسی به نام «لدر بودی» کشف شد و در سال ۱۳۵۴، از سوی اداره کل محیط زیست استان گیلان، زیستگاه این گل کمیاب به عنوان اثری طبیعی و ملی به ثبت رسید.

در گذشته، در هفت نقطه روستای داماش در حدود شش هکتار، این گل به ثمر می‌نشست، ولی متأسفانه امروزه، فقط در یک نقطه در حدود دو هکتار به ثمر می‌نشیند که از سوی اداره محیط زیست شهرستان رودبار مورد حفاظت قرار می‌‏گیرد.

هر ساله، در نیمه دوم خرداد، هنگامی که سوسن چلچراغ به گل می‏‌نشیند، از طرف سازمان محیط زیست یک روز به نام روز طبیعت و گل‌گشت تعیین می‌‏شود و جشنواره باشکوهی در اطراف داماش برگزار می‌‏شود؛ اهالی منطقه عمارلو با لباس‌های محلی زیبا در آن شرکت می‌کنند و با شادی و نشاط به رقص و پایکوبی و انجام ورزش‌های بومی می‌پردازند. همچنین در این روز، بازارچه‌های محلی برپا می‌‏شود و ترانه‌های دلنشین روستایی با همراهی سازهای نی، تنبک، تنبور، کمانچه و سنتور به گرمی جشنواره سوسن چلچراغ می‌‏افزایند.