به گزارش ملت ایران به نقل از بازار خبر، تَمبر یا تمبر پستی مدرکی چاپی است که نشان دهندهٔ پیش پرداخت مبلغی برای خدمات پستی است. تمبر پستی از ۳۰۰ سال قبل توسط عموم مردم مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۶۳۵ میلادی یکی از کارمندان پست فرانسه به نام(مسیو ولایه) پاکتی با علامت ویژه ابداع کرد و به جریان انداخت. پس از وی یک نفر سویسی به نام(جیمس چالمره) تمبرهایی در چاپخانه خود چاپ کرد و آنها را در سال ۱۸۳۴ به دولت بریتانیا عرضه نمود.

در سال ۱۸۷۳ میلادی، رونالد هیل، کارمند ارشد اداره پست بریتانیا اهمیت کار را در مجلس عوام به تایید رساند.

دولت بریتانیا در ماه مه سال ۱۸۴۰ نخستین تمبر دنیا را به ارزش یک و نیم پنی با تصویر ملکه انگلیس(معروف به پنی سیاه) چاپ و منتشر کرد، به این ترتیب رونالد هیل پدر و ابداع کننده تمبر پستی در جهان است. اولین تمبر ایران در طبرستان رونمایی شد.

تمبر(The Treskilling yellow)

این تمبر سوئدی گرانترین تمبر جهان است که در سال ۱۸۵۵ چاپ شد. یکی از معدود تمبرهای باقی مانده(Treskilling yellow) در سال ۱۹۹۶ بیش از ۳ میلیون دلار فروخته شد. در سال ۲۰۱۰ قیمت این تمبر بیش از ۱۰ میلیون دلار تخمین زده شد.

تمبر «پنی بلک»(Penny Black)

رولاند هیل در سال ۱۸۴۰ این تمبر را برای سیستم پستی انگلستان طراحی کرد. تصویر ملکه ویکتوریا روی این تمبر نقش بسته است. قیمت «بلک پنی» حدود ۵ میلیونی دلار تخمین زده می شود.

تمبر «فرانکلین زی گریل»(Tranklin Z – Grill)

این تمبر آمریکایی در سال ۱۸۶۸ طراحی شد. تصویر «بنجامین فرانکلین» روی این تمبر یک سنتی نقش بسته است. ارزش این تمبر حدود ۸.۸ میلیون دلار تخمین زده می شود.

تمبر «اینورتد جنی»(Inverted Jenny)

در سال ۱۹۱۸ تمبر ۲۵ سنتی «اینورتد جنی» با خطا طراحی شد تصویر روی این تمبر کاملا وارنونه است به خاطر همین عنوان «اینورتد» یعنی واژگون را به آن داده اند. تنها کلید نمونه از این تمبر چاپ شد و در حال حاضر ارزش آن به ۳ میلیون دلار می رسد.

تمبر پستی موریس

این تمبر حدود یکصد سال قبل در جزیره مورس به تعداد ۲۴۰ عدد چاپ شد. «جوزف بارنارد» با اقتباس از تمبرهای انگلیسی این تمبر را طراحی کرده است. قیمت آن در حال حاضر حدود ۶۸.۱ میلیون دلار است.