به گزارش ملت ایران به نقل از خبرگزاری پانا؛ بانک مرکزی با توجه به استقبال روز افزون مردم در استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک و به منظور تقلیل سوء استفاده از حساب افراد، توصیه های امنیتی در خصوص نگهداری کارت و رمز کارت را به این شرح بیان کرده است:

۱. توصیه های مربوط به نگهداری کارت

۱-۱. توصیه می شود از کارت بانکی برای مبادلات خُرد روزمره استفاده شود. بنابراین از اتصال حساب هایی که گردش مالی قابل توجه دارند، به کارت بانکی اجتناب شود و برای کاربردهای تجاری و انتقال کلان وجوه، بهتر است از وب سایت بانکداری اینترنتی و خدماتی مانند ساتنا و پایا استفاده شود.
۲-۱. در مبادلات روزمره مالی، تنها موردی که باید به طرف مقابل به منظور انجام تبادل وجه اعلام شود، صرفاً شماره کارت، حساب یا شبای مربوط به خود است و تنها کلاهبرداران وانمود می کنند که برای انتقال وجه، باید از کارت ارزی خود استفاده و مشتری را به استفاده از منوی انگلیسی به منظور انتقال وجه
ترغیب می کنند.
۳-۱. باتوجه به مسئولیت شهروندان در حفظ و نگهداری کارت های بانکی، لازم است دقت کافی را به عمل آورند و به هیچ عنوان کارت خود را در اختیار افراد غیر قرار ندهند.
۴-۱. به منظور ابطال کردن کارت خود در زمان مفقودی کارت،
برای یادداشت کردن شماره سریال ۱۶ یا ۱۹ رقمی روی کارت یا شماره حساب متصل به کارت و شماره تماس خدمات مشتریان بانک صادره کننده کارت و نگهداری آن اقدام شود.
۵-۱. در صورت مفقودی یا سرقت کارت در اسرع وقت مراتب به شعب یا میز امداد بانک صادرکننده کارت اعلام یا از طریق اینترنت بانک یا تلفن بانک برای مسدود و ابطال کارت به منظور پیشگیری از هر گونه سوء استفاده احتمالی اقدام شود.
۶-۱. از پذیرش هرگونه درخواست افراد ناشناس به منظور استفاده از خدمات بانکی به واسطه کارت شما اکیداً خودداری شود.
۷-۱. هنگام استفاده از خدمات بانکی دقت شود مشخصات و جزئیات کارت برای دیگران قابل مشاهده نباشد.

۲. توصیه های مربوط به رمز کارت

۱-۲. در مبادلات روزمره مالی تنها موردی که باید به طرف مقابل به منظور انجام انتقال وجه(کارت به کارت) اعلام شود صرفاً شماره کارت، حساب یا شبای مربوط به خود است و از اعلام
کردن سایر اطلاعات مانند رمز اول و دوم(اینترنتی) کارت، کد اعتبارسنجی(CVV۲)، تاریخ انقضای کارت و…، حتی به بانک خودداری شود.
۲-۲. از نوشتن رمز عبور بر رو یا پشت کارت یا نگهداری آن در مجاورت کارت جداً خودداری شود و توصیه اکید می شود رمز کارت خود را صرفاً در ذهن خود نگه داشته باشید و از یادداشت آن در محل هایی(از قبیل ذخیره در تلفن همراه یا هر حافظه قابل حمل دیگر) که در دسترس افراد غیر می تواند قرار گیرد، خودداری
شود.
۳-۲. رمزهای عبور با دقت انتخاب شود و این انتخاب چندان ساده نباشد که افراد غیر بتوانند آن را حدس بزنند. برای مثال تاریخ تولد، شماره شناسنامه، ۱۲۳۴،۲۲۲۲ و… نباشد.
۴-۲. از رمز های عبور متفاوت برای کارت ها و کاربردهای مختلف استفاده شود.
۵-۲. تاکید می شود در مقاطع زمانی دلخواه برای تغییر رمز های کارت خود اقدام کنید. این امر به ویژه در مواردی که احتمال می رود اشخاص ناشناس به هر طریقی از رمز عبور آگاهی یابند از ضرورت دو چندانی برخوردار می شود.
۶-۲. پس از دریافت کارت جدید از بانک به سلامت و آسیب نزدن ظاهری پاکت رمز دقت کنید و بلافاصله برای تغییر رمز عبور کارت اقدام شود.
۷-۲. در تماس های تلفنی، پیامکی و نیز ارتباط از طریق پست الکترونیک، از بازگو کردن مشخصات محرمانه خصوصی کارت بانکی(رمزها، کد اعتبارسنجی و تاریخ انقضاء) برای دیگران خودداری شود.