ملت ایران:اولین دلفیناریوم تهران یا همان پارک دلفین‌ها، عصر روز یکشنبه دوم تیرماه در شب نیمه شعبان در میان ازدحام و بی نظمی‌شدید افتتاح شد؛ آن هم بدون آنکه خبری از دلفین‌ها باشد!

پارک دلفین‌های برج میلاد تهران، نخستین دلفیناریوم غیرساحلی خاورمیانه و مرتفع ترین دلفیناریوم جهان است که عصر یکشنبه با حضور مهدی چمران رییس شورای شهر تهران و سخنان مدیرعامل برج میلاد افتتاح شد؛ مجموعه‌ای که سه هزار و ۲۰۰ متر مربع وسعت دارد و ظرفیت پذیرایی از بازدیدکنندگان آن، روزانه در هر سانس ۱۲۰۰ نفر است. آنگونه که در طول برنامه افتتاحیه اعلام شد، پارک دلفین‌های برج میلاد تهران از طریق تکنولوژی شبیه‌سازی شده آب اقیانوس قابلیت نگهداری انواع پستانداران دریایی را فراهم کرده است.

اما آنچه در این افتتاحیه جلب توجه می‌کرد، بی نظمی‌و ازدحام حاصل از ضعف سازماندهی میهمانانی بود که چند برابر ظرفیت مجموعه، برای حضور در مراسم افتتاحیه دعوت شده بودند و از آن مهمتر، غیبت دلفینها در پارک دلفینها بود! مراسم قرار بود ساعت هفت و نیم عصر آغاز شود، اما برگزارکنندگان برنامه، حداقل سه برابر ظرفیت پارک دلفین‌ها بلیت صادر کرده و به میهمانان داده بودند؛ بطوری که بسیاری از مردم پشت درهای بسته ماندند و از طرف مسئولان برگزاری برنامه، از یک طرف به طرف دیگر رانده می‌شدند و کسی به اعتراض‌های مردم پاسخگو نبود. همگان، صدور بیش‌از حد ظرفیت بلیت را بهانه کرده بودند اما معلوم نبود چه کسی مسوول دعوت از این همه بازدیدکننده برای مراسم افتتاحیه است.

سرانجام، عده‌ای موفق شدند خود را به سکوهای بالای محل برگزاری مراسم برسانند و عده‌ای نیز در گوشه‌ای ایستادند و تعداد بیشتری پشت درهای بسته ماندند.

پس از حدود یک ساعت، اعلام شد که یک سانس دیگر مراسم افتتاحیه تکرار خواهد شد و به همین دلیل، کسانی که راهی برای ورود به داخل مجموعه پیدا نکرده بودند، یا دو ساعت معطل ماندند، یا اینکه عطای دیدن برنامه را به لقایش بخشیدند و به خانه‌های خود رفتند.

پارک دلفین‌ها، دلفین نداشت!

نکته جالب این مراسم این بود که پارک دلفین‌های برج میلاد اصلا دلفین نداشت و کل برنامه شامل حدود ۴۵ دقیقه بازی شیرهای دریایی بود که معمولا در مجموعه‌های مشابه، در حاشیه برنامه دلفین‌ها، هنرنمایی می‌کنند.

اما در این برنامه، نه تنها خبری از دلفین نبود، بلکه هیچیک از مسئولان برگزاری برنامه هم خود را موظف به ارائه توضیح یا پاسخگویی درباره این ابهام میهمانان نمی‌دانستند که چرا پارک دلفین‌ها دلفین ندارد. کل برنامه نزدیک به دو ساعت بود که بیش از نیمی‌از آن هم به هنرنمایی یکی از شومن‌های معروف جشن‌ها – حسن ریوندی – سپری شد و کسانی که برای تماشای هنرنمایی دلفین‌ها آمده بودند، نه تنها دلفینی ندیدند، بلکه تماشای هنرنمایی شیرهای دریایی هم برایشان فقط ۴۵ دقیقه طول کشید. در این میان قیافه پدر و مادرهایی که مجبور بودند به کودکان خود توضیح دهند چرا این مجموعه دلفین ندارد دیدنی بود، چرا که هیچ پاسخ قانع کننده ای برای فرزندانشان نداشتند.

کوهنوردی برای رسیدن به پارکینگ!

نکته جالب دیگر، فاصله طولانی پارکینگ مجموعه با پارک دلفین‌ها بود. میهمانان مجبور بودند خودروی خود را در یک تپه خاکی که اسم پارکینگ روی آن گذاشته بودند پارک کنند و از سراشیبی طولانی پایین بیایند و پس‌از پایان برنامه، از سربالایی نفس‌گیر و طولانی بالا بروند و خودروی خود را بردارند. در این میان برخی خودروی خود را در خیابان باریک منتهی به پارکینگ پارک کرده که این امر در بعضی مواقع موجب ایجاد ترافیک شده بود. دلیل این مساله هم دوری پارکینگ و ارتفاع بسیار زیاد آن از محل پارک دلفین‌ها بود که رفت و آمد را با دشواری مواجه می‌کرد.

یک افتتاحیه پر سر‌و‌صدا و دیگر هیچ

اقدام مسئولان مربوطه برای احداثمجموعه ای برای تفریح مردم قابل تقدیر است اما آنچه در مراسم افتتاحیه شاهد بودیم، بی‌نظمی‌و ازدحام شدید حاصل سوء تدبیر مسئولان در برنامه‌ریزی مراسم افتتاحیه و دعوت از میهمانان و همچنین ضعف برنامه‌ریزی در اجرای برنامه بود.

از سوی دیگر عدم احداثپارکینگ مناسب و دوری پارکینگ موجود از محل پارک دلفین‌ها و از آن مهمتر افتتاح پارک دلفین‌ها بدون وجود دلفین‌ها، نشان‌دهنده شتاب‌زدگی در افتتاح مکانی بود که به نظر می‌رسد به دلیل تمایل مسئولان مربوطه برای افتتاح آن در زمان استقرار مدیران کنونی بوده است.

مردم سالاری