به گزارش ملت ایران به نقل از واحد مرکزی خبر، ‌ احمد مشیری با بیان اینکه آب تهران جزو بهترین آب‌های جهان است، افزود: کشورهای اروپایی با وجودی که از ۲۰۰ سال پیش سامانه جمع‌آوری فاضلاب دارند اما چون پساب فاضلاب را داخل رودخانه‌ها می‌ریزند و از همان رودخانه آب برای تصفیه برداشت می‌کنند، گرچه کیفیت شیمیایی این آب بالاست اما کیفیت فیزیکی و طعم و بوی مناسب نوشیدن ندارد و از آب بسته‌بندی برای آشامیدن استفاده می‌کنند.

وی اظهار داشت: آب تهران بزرگ از برفاب دماوند، البرز، و … تامین می شود و بدیهی است که نه نیازی به آب بسته‌بندی است و نه دستگاه تصفیه آب.

مشیری تاکید کرد: نکته مهم این است که نباید مشکلات تاسیساتی داخل ساختمان را به حساب شرکت‌های آب و فاضلاب گذاشت. بهترین کار این است که مشترکان، آب نزدیک‌ترین شیر به کنتور آب را داخل لیوانی بریزند و رنگ و طعم و بوی آن را کنترل کنند، در غیر این صورت اگر بقیه شیرهای داخل منزل دارای آب کدر و … است، مشکل از پوسیدگی، زنگ‌زدگی و …تاسیسات داخلی ساختمان است و نه کیفیت آب.

مشیری با بیان اینکه میزان مصرف یک فرد اروپایی برابر با یک سوم میزان مصرف یک فرد ایرانی است، تصریح کرد: باید حتما به سمت مصرف بهینه آب حرکت کنیم و برای این کار، استفاده از وسایل کاهنده مصرف و نیز شیرآلات اهرمی و حساس، پیشنهاد می‌شود.

وی درخصوص نحوه عملکرد لوازم کاهنده مصرف آب گفت: این لوازم، هوا را با آب مخلوط می‌کنند‌ بنابراین میزان آبی که بیرون می‌دهند نصف می‌شود در حالی‌ که حجم آب کمتر نمی‌شود.

مشیری افزود: باید آب را برای نسل‌های آینده نگه داریم چون قطعا جنگ جهانی بعدی بر سر آب خواهد بود؛ بیشتر کشورهای جهان مرزهایشان با کشورهای دیگر از طریق رودخانه‌هاست و گاهی آب یک رودخانه از چند کشور مختلف عبور می‌کند و همین امر دلیلی بر نزاع‌های آینده خواهد بود.