به گزارش ملت ایران به نقل از خبرآنلاین، پکن از طرحی گسترده برای بازگرداندن اعتماد مشتریان و مصرف کنندگان به شیرخشک های نوزادان در این کشور خبر داد. چاینا دیلی اعلام کرد این مسئله بعد از رسوایی های متعدد در محصولات غذایی چینی یکی از محورهای مهم نشست وزرای دولت چین در روز جمعه بود. طرح جدید که از سوی دستگاه اجرایی چین پیشنهاد شده شامل کمک به بازسازی بخش های تولیدی و همچنین تشدید کنترل کیفیتی است.

دولت چین در بیانیه ای اعلام کرد: کیفیت شیرخشک های چینی، معضل بزرگ اقتصادی و اجتماعی است که آیندۀ کشور را نیز تهدید می کند. از این رو دولت بر این اعتقاد است که بهبود کیفیت و امنیت ملی شیرخشک های بچه امری فوری و اضطراری است.

در همین راستا لی کی گیانگ، نخست وزیر چین از طرح جدیدی برای تشدید کنترل کیفیت در مقاطع مختلف تولید شیر از پرورش دام گرفته تا شرایط حمل و نقل آن خبر داد. دولت خاطر نشان کرده است که این تدابیر با دادن کدهای الکترونیکی - که از بخش تولیدات دارویی الهام گرفته شده - انجام خواهد گرفت. دولت همچنین از ادغام سایت های پرورش دام به منظور نگهداری بهتر آنها، حمایت از تولید و همچنین رعایت بیشتر اصول بهداشتی خبر داده است.

پس از رسوایی شیرخشک های آلوده به مادۀ ملامین در سال ۲۰۰۸ که منجر به مرگ ۶ کودک و همچنین بیماری ۳۰۰ هزار کودک شده بود، چین درگیر چندین رسوایی دیگر در این صنعت شد که اعتبار صنایع لبنی این کشور را خدشه دار کرد. از این رو میلیونها خانوار چینی اعتماد خود به محصولات شیری کشورشان را از دست داده اند و آن را به خارج از کشور ارسال می کنند.