به گزارش ملت ایران به نقل از مهر، محمود احمدی نژا د رئیس جمهور با حضور در محل تونل بزرگ امامزاده هاشم به طول ۳۲۹۰ متر در قطعه یک واریانت گردنه امامزاده هاشم در جاده هراز، ضمن افتتاح این پروژه جاده ای از بخش های مختلف تونل بازدید و با توضیح مسئولان در جریان چگونگی مراحل احداثاین پروژه قرار گرفت. همچنین با حضور رئیس جمهور عملیات اجرایی قطعه دوم این پروژه آغاز شد.

قطعه دوم تونل وجاده های ورودی و خروجی دسترسی به تونل به طول هفت کیلومتر بوده و امتداد آن تا منطقه آبعلی در استان تهران خواهد بود. این طرح مهم زیرساختی کشور در طی پنج سال اجرایی شده و اعتبار مورد نیاز اجرای قطعه دوم تونل امامزاده هاشم و جاده های ورودی، خروجی و دسترسی به آن هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

طول قطعات نخست و دوم تونل و جاده های دسترسی گردنه امامزاده هاشم آمل بیش از ۱۲ کیلومتر بوده و با بهره برداری کامل از دو قطعه جاده و دو تونل گردنه امامزاده هاشم، مسیر ۲۱ کیلومتری این مسیر به سمت تهران به ۱۲ کیلومتر کاهش خواهد یافت.

بهره برداری از قطعه اول حذف نقاط حادثه خیز در گردنه امامزاده هاشم(ع) و تونل موسوم به این نام در محور هراز به عنوان طولانی ترین تونل جاده ای کشور قلمداد شده است. تونل امامزاده هاشم در جاده هراز که در حوزه استحفاظی مازندران بوده، با سه هزار و ۲۸۰ متر طول و عرض استاندارد ۱۱ متر بوده که با حضور رئیس جمهور بهره برداری می شود.

مسیر دسترسی ورودی و خروجی تونل امامزاده هاشم که در مجموع بیش از ۵ هزار و۴۰۰ متر طول دارد، بهره برداری خواهد شد. تاکنون ۹۳۰ میلیارد ریال برای تونل و جاده دسترسی این پروژه هزینه شده است که با تکمیل تاسیسات این طرح میزان اعتبار قابل هزینه به هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال افزایش خواهد یافت.

با بهره برداری از این تونل ۷۰ درصد مشکلات تردد و توقف خودروها در فصل زمستان در گردنه امامزاده هاشم برطرف، مدت زمان سفر به ارزش ۳۰۰ میلیارد ریال و صرفه جویی در سوخت به ارزش هزار میلیارد ریال در سال کاهش خواهد یافت.

همچنین به دستور رئیس جمهوری، ساخت قطعات دو و سه آزاد راه تهران - شمال توسط قرارگاه خاتم الانبیا صادر شده است. در مراسم بهره برداری از بزرگترین و طولانی ترین تونل جاده ای کشور، علاوه بر رییس جمهور، نیکزاد وزیر راه و شهرسازی، تمدن استاندار تهران و طاهایی استاندار مازندران نیز حضور داشتند.