به گزارش ملت ایران به نقل از مهر: مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به توزیع یک میلیون و ۲۲۳ هزار و ۴۴۴ کارت ورود به جلسه برگزاری آزمون سراسری ۹۱ گفت: کنکور سراسری ۹۲ در روزهای ۶ تا ۸ تیرماه برگزار و کارت ورود به جلسه در روزهای ۲ تا ۵ تیرماه توزیع می شود.

دکتر حسین توکلی یادآور شد: یک میلیون و ۸۳ هزار و ۵۷۱ داوطلب نسبت به تکمیل تقاضانامه ثبت نام در فرصت های اعلام شده اقدام کردند که از این تعداد ۶۴۳ هزار و ۸۵۲ داوطلب زن و ۴۳۹ هزار و ۷۱۹ داوطلب مرد هستند. در واقع ۵۹.۴۲ درصد داوطلبان را زنان و ۴۰.۵۸ درصد داوطلبان را مردان تشکیل می دهند.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه امسال امکان ثبت نام داوطلبان علاقمند به شرکت در کدرشته محل های با آزمون دانشگاه آزاد نیز فراهم شده بود، تعداد داوطلبان نسبت به کنکور ۹۱ به میزان ۱۷ هزار و ۲۹۷ نفر افزایش داشت.

تعداد داوطلبان به تفکیک گروه های آزمایشی پنجگانه

مشاور عالی سازمان سنجش خاطرنشان کرد: تعداد ۲۵۱ هزار و ۹۵۶ داوطلب در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی شرکت کردند که از این تعداد ۹۹ هزار و ۳۰۳ نفر زن و ۱۵۲ هزار و ۶۵۳ نفر مرد هستند. همچنین تعداد ۵۰۷ هزار و ۵۷۵ داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی شرکت کردند که از این تعداد ۳۳۹ هزار و ۶۶ نفر زن و ۱۶۸ هزار و ۵۰۸ نفر مرد هستند.

وی اضافه کرد: از میان ۲۹۷ هزار و ۶۵۵ داوطلب گروه آزمایشی علوم انسانی نیز ۱۸۵ هزار و ۷۴۶ نفر زن و ۱۱۱ هزار و ۹۰۹ نفر مرد بوده و از میان ۱۵ هزار و ۴۷۷ داوطلب در گروه آزمایشی هنر ۱۱ هزار و ۳۲۲ نفر زن و ۴ هزار و ۱۵۵ نفر مرد هستند. همچنین ۱۰ هزار و ۹۰۸ داوطلب در گروه آزمایشی زبان های خارجه ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۸ هزار و ۴۱۴ نفر زن و ۲ هزار و ۴۹۴ نفر مرد هستند.

توکلی گفت: با توجه به اینکه بر اساس ضوابط به هر یک از داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی و زبان های خارجه اجازه داده شده که در گروه آزمایشی هنر شرکت کنند بر این اساس ۳۱ هزار و ۵۹۵ داوطلب علاقمندی خود را برای گزینش در گروه آزمایشی هنر اعلام کردند.

وی افزود: همچنین تعداد ۱۰۸ هزار و ۲۸۸ داوطلب از گروه های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی و هنر متقاضی شرکت در گروه آزمایشی زبان بوده اند که علاقمندی خود را برای شرکت در گروه زبان اعلام کرده اند.

صدور یک میلیون و ۲۲۳ هزار و ۴۴۴ کارت ورود به جلسه

مشاور عالی سازمان سنجش تاکید کرد: تعداد ۴۷ هزار و ۷۲ داوطلب گروه آزمایشی هنر و علاقمندان هستند و همچنین تعداد داوطلبان گروه آزمایشی زبان با احتساب علاقمندان ۱۱۹ هزار و ۸۶ داوطلب است که در مجموع یک میلیون و ۲۲۳ هزار و ۴۴۴ کارت ورود به جلسه آزمون صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: کارت ورود به جلسه آزمون در روزهای دوم تا پنجم تیرماه از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www. sanjesh. org توزیع می شود.

توکلی با اشاره به نحوه طراحی سوالات کنکور ۹۲ اظهار داشت: سئوالات آزمون همچون سال های گذشته تستی و چهارگزینه ای است و سئوالات از کتب اعلام شده دبیرستان و پیش دانشگاهی نظام جدید سالی واحدی که در دفترچه به عنوان منابع اعلام شده بود، طراحی شده است.

وی اضافه کرد: سئوالات آزمون به صورت مفهومی طراحی شده که البته مفهومی بودن به منزله دشوار بودن نیست بلکه چنانچه داوطلبی منابع را دقیقا مطالعه کرده باشد می تواند به سئوالات مربوطه پاسخ دهد.

زمان بندی برگزاری آزمون های گروه های آزمایشی پنجگانه

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: آزمون در ۳۵۸ شهرستان در روزهای ۶،۷ و ۸ تیرماه برگزار می شود. آزمون گروه آزمایشی علوم ریاضی در صبح پنجشنبه و آزمون گروه آزمایشی هنر در بعدازظهر پنجشنبه ۶ تیر، علوم تجربی در صبح جمعه و زبانهای خارجی در بعدازظهر جمعه ۷ تیر و علوم انسانی در صبح شنبه ۸ تیرماه برگزار می شود.

میزان تعداد سئوالات و مدت پاسخگویی به هر یک از دفترچه های آزمون

وی با اشاره به زمان پاسخگویی به سئوالات آزمون سراسری ۹۲ یادآور شد: داوطلبان به ۱۰۰ سئوال عمومی شامل ۲۵ سئوال زبان و ادبیات فارسی، ۲۵ سئوال زبان عربی، ۲۵ سئوال فرهنگ و معارف اسلامی و ۲۵ سئوال زبان انگلیسی را در مدت ۷۵ دقیقه پاسخ می دهند.

توکلی یادآور شد: سئوالات دفترچه اختصاصی گروه ریاضی شامل ۱۳۵ سئوال و مدت پاسخگویی ۱۷۵ دقیقه، سئوالات دفترچه اختصاصی گروه تجربی شامل ۱۷۰ سئوال و مدت پاسخگویی ۱۷۵ دقیقه، سئوالات دفترچه اختصاصی گروه علوم انسانی شامل ۱۸۰ سئوال و مدت پاسخگویی ۱۶۵ دقیقه، سئوالات دفترچه اختصاصی گروه هنر شامل ۱۶۰ سئوال و مدت پاسخگویی ۱۶۵ دقیقه و سئوالات دفترچه اختصاصی گروه زبان های خارجی شامل زبان انگلیسی یا آلمانی یا فرانسه شامل ۷۰ سئوال و مدت پاسخگویی ۱۰۵ دقیقه است.

وی اضافه کرد: در گروه علوم تجربی برای بهیاران و دارندگان دیپلم بهیاری دفترچه شماره سه با ۵۰ سئوال تخصصی و مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه و در گروه علوم انسانی برای دارندگان دیپلم فرهنگ و معارف اسلامی دفترچه شماره سه با ۲۰ سئوال اصول عقاید و فقه و مدت پاسخگویی ۲۰ دقیقه ارایه می شود.

توکلی تاکید کرد: پس از برگزاری آزمون قرائت و تصحیح پاسخنامه ها انجام می شود و نتایج اولیه به صورت کارنامه در هفته دوم مردادماه منتشر می شود و همزمان با آن داوطلبان می توانند به انتخاب رشته بپردازند و ۱۰۰ کد رشته محل را انتخاب کنند.