به گزارش فرهنگ نیوز «بهرام نوابی فر»، در نخستین روز هفته بدون دخانیات با عنوان «مهارت نه گفتن کودکان و نوجوانان، سدی در برابر ترویج دخانیات» اظهار کرد: اغلب نوجوانان برای بزرگ نشان دادن خود به کشیدن سیگار رو می آورند.

وی ادامه داد: نوجوانی سنی است که افراد در آستانه ی استقلال، بحران و دگردیسی جنسی قرار دارند و در این دوره حس بزرگ بودن فراتر از واقعیت موجود به نوجوانان دست می دهد که همین امر آنها را به سمت انجام کارهایی در جهت اثبات استقلال خود و بزرگ شدن سوق می دهد.

یک جامعه شناس با بیان این که در اکثر موارد پیشنهاد استعمال دخانیات از سوی گروه همسالان به نوجوانان داده می شود، گفت: متاسفانه در نوجوانان این مساله جا افتاده که استعمال دخانیات به منزله ی ورود به دنیای بزرگسالی است و با مصرف آن می توان خلاء سنی را پر کرد.

نوابی فر افزود: بر اساس آمارها و کارهای میدانی انجام شده است در بیشتر موارد معتادان، سیگار را به عنوان علت اول و اصلی در گرایششان به اعتیاد معرفی کردند و علت آن را پر کردن خلا سنی و ورود به دنیای بزرگسالی به تصور خود عنوان کردند.

وی «نه» گفتن را یکی از مهارت های اصلی زندگی هر انسانی دانست و معتقد است نهادینه شدن این مهارت در نوجوانان با توجه به دوران بحران و دگردیسی که دارند بسیار ضروریست، زیرا در این سن استفاده از این نوع مهارت بسیار کاربردی می شود.

به گفته ی این جامعه شناس، در کنار نهاد خانواده، آموزش و پرورش نیز باید در ترویج این مهارت به نوجوانان سهیم باشد تا بتوان مهارت «نه» گفتن را در نوجوانان شکل داد.

نوابی فر معتقد است آموزش های کلامی و نوشتاری به صورت مقطعی نمی تواند به شکل جامعه پذیری این مهارت را در نوجوانان نهادینه کند.

وی افزود: والدین و در کنار آنها آموزش و پرورش باید سعی کنند آموزش ها را به شکلی منطقی، عملی و در طولانی مدت و در قالب پیگیری به نوجوانان ارائه دهند.

این جامعه شناس ادامه داد: باید این مساله را در نوجوانان به صورت یک ارزش در آورد که «نه» گفتن به موضوعاتی که زمینه ساز معضلات و مشکلاتی برای آنها می شود به معنای از دست دادن استقلال نیست، بلکه داشتن این مهارت کاری عقلانی و منطقی است.

وی یادآور شد: باید به نوجوانان فهماند که داشتن استقلال هیچ سنخیتی با گوش کردن به نصیحت والدین و یا مشورت گرفتن از اولیا و مربیان نداشته و استقلال در این دوره بسیار خوب و قابل احترامی است، به شرطی که حدود آن شناخته شود.