مرتضی رحمانی موحد در نشست خبری دهمین نمایشگاه ‌بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته که از 18 تا 21 بهمن با حضور شرکت‌ها و بخش خصوصی گردشگری 21 کشور در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود، گفت: یکی از هدف‌گذاری‌های اصلی ما در حوزه گردشگری که معرفی جاذبه‌ها و ظرفیت‌های گردشگری کشور است در برگزاری نمایشگاه گردشگری تحقق می‌یابد.

معاون گردشگری کشور افزود: تمرکز ما در نمایشگاه دهم که با شعار "ایران را متفاوت ببینیم" برگزار می‌شود، متنوع کردن حضور بخش خصوصی است که از نظر کیفی و کمی رشد داشته است.

به گفته رحمانی موحد،‌ وزرای گردشگری کشورهای عراق، افغانستان، لبنان، زیمباوه، آفریقای جنوبی و هیأت‌هایی از کشورهای ترکیه و روسیه در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

معاون گردشگری کشور درباره‌ مواضع رسمی در برابر سفر گردشگران آمریکایی به ایران با توجه به شرایط اخیری که توسط رئیس جمهور آمریکا ایجاد شده، نیز تصریح کرد: صدور روادید و رفت و آمد اتباع خارجی در حوزه‌ مسئولیت وزارت امور خارجه کشورمان است که تاکنون درباره‌ سیاست‌های آمریکا دو بیانیه صادر کرده که مواضع آن نیز کاملا روشن بوده است، همان‌طور که نسبت به سفر تیم ملی کشتی آمریکا برای حضور در جام جهانی در کرمانشاه اعمال شد.

رحمانی موحد افزود: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همکاری خوبی با وزارت خارجه دارد و همواره با در نظر گرفتن ملاحظات و امنیت کشور درباره‌ روند ورود گردشگران با یکدیگر گفت‌وگو داشته‌، بویژه آنکه بخش عمده‌ای از رفت‌وآمدهای کشور را گردشگران تشکیل می‌دهند. بنابراین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همواره برای مشارکت در مکانیزم‌های تعریف شده اعلام آمادگی کرده است.

به گفته وی، دولت در سال 1392 کمیته‌ای برای روادید گردشگران به ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تصویب کرد که باید از این ساختارهای قانونی برای گرفتن بهترین تصمیم‌ها استفاده کنیم.

معاون گردشگری کشور اضافه کرد: ما نگرانی‌ها و دغدغه‌های موجود درباره سفر گردشگران آمریکایی را با وزارت خارجه در میان گذاشته‌ایم.

رحمانی موحد تصریح کرد: جریان گردشگری بین‌المللی ایران مسیر خودش را باز کرده و این سیاست‌های نابخردانه آمریکا نمی‌تواند آن را تحت تأثیر قرار دهد چرا که گردشگری با این نگاه‌های منجمدگرا نسبتی ندارد.