مطالعات اخیر نشان می دهد جمعیت حشرات به طور چشمگیری در بسیاری از نقاط جهان در حال کاهش است. محققان می گویند عوامل مختلفی از جمله روش های کشاورزی تک کشتی و از دست دادن زیستگاه باعث به وجود آمدن این مشکل شده اند. این در حالی است که وجود حشرات برای هم کشاورزی و هم اکوسیستم ضروری است.

حشره شناسان انجمن حشره شناسی کرفلد می‌گویند این کاهش چشمگیر افسرده کننده است. انواع حشرات از جمله پروانه ها و زنبور های وحشی تحت تاثیر این مشکل قرار گرفته اند.

دانشمندان از عوامل بسیاری که باعث کاهش جمعیت حشرات در جهان هستند نام برده اند که در میان آنها اصلی ترین عوامل، استفاده گسترده از آفت کش ها، گسترش محصولات زراعی کشت خالص مانند ذرت و سویا، شهرنشینی، و تخریب زیستگاه هستند.

دانشمندان می گویند تا به حال یک میلیون گونه از حشرات شناسایی شده اند و تخمین می زنند که حداقل 4 میلیون این گونه ها در سراسر جهان هنوز هم ثبت نشده است. تعداد بسیار کمی از این گونه ها تحت نظارت یا مراقبت هستند. مثلا در آلمان، تنها 37 گونه از حشرات تحت نظارت هستند.

کاهش قابل توجه جمعیت حشرات می تواند عواقب گسترده ای در سراسر جهان و انسان ها بگذارد. تولید محصولات کشاورزی به زنبور عسل و سایر بی مهرگان وابسته است. یک مطالعه توسط زیست شناسان کانادا، در سال 2010 نشان می دهد که پرندگان آمریکای شمالی که از حشرات هوایی تغذیه می کنند، کاهش زیادی پیدا کرده اند که خود مشکلات فراوان دیگری را ایجاد می کند.