یک جامعه‌شناس و استاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان بالارفتن نزاع در جامعه گفت: یکی از مشخصه های توسعه یافتگی اجتماعی کمبود خشونت در جامعه است. رسانه ها باید آثار مخرب خشونت را افشا و کمک کنند تا اصلاح رفتار در جامعه نهادینه شود.

دکتر امیرمحمود حریرچی با اشاره به نقش رسانه‌ها در جلوگیری از ترویج خشونت ، گفت:‌ رسانه‌ها باید آثار خشونت را مطرح کرده و آنها را به نقد بکشند. باید بگویند جامعه ای که دچار خشونت می شود از نظر روانی امنیت کمتری پیدا می کند.

وی با بیان آمار بالای نزاع در کشور اظهار کرد : از 15 میلیون پرونده موجود در قوه قضاییه پنج میلیون آن مربوط به نزاع است. متاسفانه وضعیتی پیش آمده که به دلایل مختلف از جمله مسائل اقتصادی آستانه تحمل مردم پایین آمده است، به طور مثال پشت یک تصادف کوچک ما همیشه شاهد دعوا هستیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه کسانی که باعث گسترش نزاع در جامعه می شوند در هر لباسی که باشند باید با آنها برخورد قانونی شود، تصریح کرد: هزینه نزاع و خشونت را باید بالا ببریم. هرکسی در هر موقعیتی بداند که اگر رفتار خشونت بار داشته باشد باید پای هزینه اش بایستد ، خود این امر باعث پیشگیری می شود

وی با بین اینکه خشونت در جامعه ما متاسفانه فراگیر شده است و بخش عمده آن به خاطر خودخواهی مردم است، ادامه داد: روحیه «گذشت» کمتر شده و متاسفانه برخی افراد آنچه حق خود را می دانند به زور خشونت می خواهند به دست آورند. می‌توان گفت که خشونت در حال نهادینه شدن است چون روی این مساله کار نمی شود و با کسی که رفتارهای خشن دارند آنطور که لازم است برخورد نمی شود .

به گفته این استاد جامعه‌شناسی، امروز خشونت به شکل های مختلف در کشور تبلیغ می شود به عنوان مثال تلویزیون فیلم‌هایی که بیشتر بحث خشونت را پیش می کشد پخش می کند.

حریرچی با اشاره به نقش رسانه ها در جلوگیری از ترویج خشونت ، گفت:‌ رسانه ها باید آثار خشونت را مطرح کرده و آنها را به نقد بکشند. باید بگویند جامعه ای که دچار خشونت می شود از نظر روانی امنیت کمتری پیدا می کند.

این مددکار اجتماعی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار کرد: بخش عمده ای از خشونت‌ها مرتبط با مصرف مواد مخدر صنعتی است  که شاید یکی از اصلی ترین موارد خشونت هست که به جنایت هم منجر می شود . جامعه ما خشن شده است شما الان به اداره های دولتی مراجعه کنید همه با یک عصبیت با شما برخورد می کنند و این عصبیت به مردم منتقل می شود. رفتارهایی که ما در برخی سازمان‌ها و سیستم‌ها شاهد هستیم رفتارهایی نیست که ارباب رجوع را محترم بشمارد. متاسفانه میزان افسردگی در کشور آمارش بالا رفته و این یکی از عوامل رفتار خشونت بار است .

وی بااشاره به نقش نیروی انتظامی در کاهش خشونت در عین حال گفت: رفتار دستگاه‌هایی هم که مسئولیت برخورد با خشونت را دارد از جمله نیروی انتظامی اگر  نادرست باشد منجر بر رواج خشونت می شود .

این استاد دانشگاه با انتقاد از اجرایی نشدن منشور حقوق شهروندی گفت : تا زمانی که قانون تکالیف حقوق شهروندی که رییس جمهور قول داده و به آن عمل نکرده به تصویب نرسانیم و ضمانت اجرایی برای آن نگذاریم خشونت افزایش پیدا می کند، خشونت یعنی تحقیر انسان‌ها  و در تحقیر هیچ کس رشد نمی کند. کسی که تحقیر می شود آسیب پذیری‌اش بالا می رود و خودش امکان دارد به خشونت کشیده شود و یا عمری را احساس کند حقی با این تحقیر از او ربوده شده است  .