دولت عربستان که از سوءمدیریت مراسم حج سال گذشته و ماجرای سقوط جرتقیل و همچنین فاجعه منا خاطره خوبی ندارد، امسال به منظور کنترل جمعیت، برای تعداد افراد ورودی به شهر مکه محدودیت ایجاد کرده تا حجاج بتوانند به راحتی به انجام فریضه حج بپردازند.

سعودی‌ها تاکنون میلیاردها ریال سعودی صرف ساخت و توسعه دو مسجد اصلی در شهر مکه و اطراف کعبه کرده‌اند تا بتوانند از این طریق شرایط بهتری برای تعداد رو به افزایش حجاج واجب و عمره فراهم کنند.

یکی از مسئولان ایست بازرسی منطقه «ال هادا» در مکه گفت: وسایل حمل و نقل در ایست‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرند و تنها کسانی که اقامت شهر مکه را دارند، می‌توانند وارد شهر شوند. اگر کسی برای شرکت تهیه‌کننده مواد غذایی یا ارائه خدمات کار می‌کند، برای ورود به شهر باید دارای مجوز مناسب باشند.

«احمد محمد الشومرانی»، رئیس اداره کل گذرنامه عربستان نیز به «عرب نیوز» گفت: هرکس که قصد ادای فریضه حج را داشته باشد، باید دارای مجوز باشد. ضمن این که کسانی که قصد رفت و آمد بین طائف و مکه را دارند، مشکلی نخواهند داشت.

بر اساس قوانین، هر فرد اعم از عربستانی یا خارجی که قصد انتقال غیرقانونی افراد را برای انجام حج داشته باشد، دستگیر و وسیله نقلیه او ضبط خواهد شد. ضمن این که افراد خارجی که بدون مجوز برای حج وارد مکه شوند، با ممنوعیت 10 ساله ورود به خاک عربستان رو به رو خواهند شد.