هنگامی که ساعت 20شب گذشته نخستین رعد و برق در سمنان پدیدار شد شاید کمتر کسی پیش بینی می کرد که باران تنها در دو ساعت چهره این شهر را آنچنان تغییر دهد که تمام گروه های امداد و نجات استان برای نجات مردم و خودروهای گرفتار در خیابان هایی که به رودخانه بدل شده بودند، اعزم شوند.

بارش 30میلی متری باران از ساعت20 تا 22 و 10دقیقه شامگاه سه شنبه آنقدر عجیب و برای مردم سمنان غریب است که با گذشت کمتر از 10 ساعت از وقوع آن، همچنان فضاهای مجازی و محافل اجتماعی این شهر در بهت فرورفته اند.

بنا به اعلام سامانه هواشناسی سمنان، از ابتدای سال95 تا کنون در این شهرستان تنها دومیلیمتر باران باریده پس می توان تصور کرد بارش 30میلیمتر باران تنها در دو ساعت چه سطحی از شگفتی و غافلگیری را در بین مردم و اهالی سمنان و شهرهای حومه رقم زده است.

سیل به سمنان خسارت وارد کرد

تخریب 3منزل مسکونی در سیل خیابانی

سیل خیابانی شاید پدیده ای کم سابقه است که شاید اهالی موی سپید شهر سمنان هم نمونه آن را به یاد ندارند و این موضوع باعث شد تا شهر سمنان از شب گذشته تا کنون خسارات قابل توجهی را به چشم ببیند.

معاون امداد و نجات هلال احمر استان سمنان در نخستین لحظات پس از اتمام بارندگی تخریب سه منزل مسکونی در این شهر را تائید کرد و گفت: بارش شدید باران باعث آوار و ریزش سه واحد مسکونی در محدوده خیابان حافظ نو در میدان حافظ، خیابان آستانه در اطراف امامزاده یحیی (ع) و یک واحد مسکونی نیز در خیابان طالقانی شد که این حوادث تلفات جانی نداشت.

محمد علی یحیایی با بیان اینکه 10 اکیپ مختلف امداد و نجات هلال احمر در سطح شهر سمنان به نجات خودروها و مردم گرفتار در آبگرفتگی، اعزام شدند، بیان داشت: اکیپ های امدادی هلال احمر با توجه به شرایط این واحدهای مسکونی، چند واحد مسکونی اطراف خانه آوار شده به ویژه در خیابان آستانه را تخلیه کرده اند.

وی افزود: هنوز برای اعلام نظر درباره مصدومان احتمالی کمی زود است ولی این حادثه خوشبختانه تا کنون مصدومی نداشته است.

خسارات قابل توجه بوده است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری سمنان نیز در این خصوص ضمن اشاره به خسارات سنگین سیل شب گذشته در سمنان، گفت: خسارت به تاسیسات زیرساختی، راه ها، برق شهری در شهرستان سمنان قابل توجه بوده است.

احمدطاهری ضمن بیان اینکه بارش شدید باران آبگرفتگی بی سابقه ای را در شهرستان های سمنان و گرمسار به وجود آورده است، ابراز داشت: خسارات اولیه به تاسیسات می بایست پس از کارشناسی ابتدای بیان شود اما ظاهرا واحدهای مسکونی و تجاری سمنان در پی بارندگی و جاری شدن سیلاب در معابر شهری، آسیب و خسارت جدی دیده اند.

وی افزود: گروه های مختلف از عصر سه شنبه تا بامداد چهارشنبه به دنبال نجات مردم و رهاسازی برخی خودروها از آبگرفتگی بودند و همچنین در حال بررسی خسارات هستند و امیدواریم به زودی حجم خسارات وارده را بررسی کنیم.

سیل به سمنان خسارت وارد کرد

ادامه بارش ها در روز چهارشنبه

سامانه هواشناسی استان سمنان اما بارش های شب گذشته این استان را ادامه دار توصیف کرده و می نویسد: وضعیت ناپایدار جوی در استان تا چهارشنبه شب ادامه دارد و در این زمان، وضعیت به حالت عادی باز می گردد.

همچنین نگاهی به نقشه های هواشناسی نشان می دهد که سامانه بارشی شب گذشته، همزمان با طلوع آفتاب به شهرستان های شاهرود و میامی وارد شده و هم اکنون آسمان در این دور شهر ابری همراه با بارش پراکنده گزارش شده است.

نکته قابل تامل درباره وضعیت جوی استان سمنان کاهش شدید دمای هوا همزمان با شامگاه سه شنبه و صبح چهارشنبه بود که برخی از هم استانی ها مجبور به روشن کردن بخاری هایی شدند که دو هفته ای از جمع کردن آنها می گذرد اما نقشه های هواشناسی نشان می دهند که امکان تکرار بارش های سیل آسا در استان سمنان و کاهش دما بسیار اندک است و آسمان اغلب شهرهای این استان در ادامه روز، آفتابی می شوند.

هم اکنون سمنان آسمانی آفتابی و آرامشی پس از طوفان را تجربه می کند و دمای هوای این شهر20درجه بالای صفر است همچنین شاهرود 14درجه بالای صفر، میامی14درجه بالای صفر، دامغان 16درجه بالای صفر و گرمسار18درجه بالای صفر است.

تجربه سیل خیابانی در سمنان

سیل خیابانی در سمنان نیز به دفتر تجارب اهالی این شهرستان افزوده شد شهرستانی که مدت هاست در تیتر اخبار کم آبی، خشکسالی و کاهش بارندگی مطرح می شود، این بار از شدت بارش های وارده در تیتر یک اخبار می نشیند.

از سوی دیگر بارش باران بسیاری از مردم سمنان را نیز خوشحال کرد ذخیره سیلاب های روان در طرح های آبخیزداری فرصتی مناسب برای کشاورزی و تامین آب مراتع است که این مهم، همت مسئولان استانی را می طلبد هرچند کمتر کسی پیش بینی وقوع این قبیل پدیده ها را در استان سمنان دارد اما خوشبختانه زیر ساخت های طرح های آبخیزداری و آبخوان داری این استان در وضعیت مناسبی به سر می برند.