سعید اوحدی در برنامه گفت‌وگوی خبری شبکه قرآن درباره اعزام حجاج ایرانی برای حج واجب، اظهار داشت: در حال حاضر ما وارد محدوده قرمز از لحاظ زمانی شده‌ایم.

وی افزود: زائرینی که متقاضی سفر هستند ما به عنوان سازمان حج و زیارت موظف هستیم همه تلاش خود را برای اقامه امر واجب شرعی انجام دهیم.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه تا به امروز 4 ماه تأخیر از اجرای زمانبندی اعزام کاروان‌های ایرانی برای حج داریم، گفت: ما فقط یک ماه زمان نیاز داریم که قراردادهای تردد، مسکن و دیگر موارد را منعقد کنیم.

اوحدی افزود: تا هفته آینده باید تعیین تکلیف لازم برای اعزام حجاج ایرانی به مکه و مدینه صورت بگیرد.

وی افزود: با توجه به عدم هماهنگی و رفتار نامناسب سعودی‌ها اراده جدی برای پذیرش حجاج از سوی عربستان سعودی وجود ندارد.

رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: در مذاکرات اشاره کرده‌ایم که حج واجب شرعی مردم است و با توجه به اینکه حجاج مهمان خدا هستند دولت عربستان نیز وظیفه دارد با حفظ عزت و کرامت ایرانی شرایط لازم را فراهم کند.

اوحدی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه عمره مفرده امسال انجام می‌شود، گفت: درباره عمره مفرده نیز مذاکراتی داشته‌ایم و این موضوع از مطالبات ما است ولی خیلی جای تأمل دارد که رفتار غیرانسانی و اسلامی از سوی عوامل انتظامی عربستان که به دو نوجوان ایرانی تعرض کرده بودند حدود یک سال می‌گذرد و حکمی داده نشده است لذا با توجه به تأخیر در صدور حکم برای این دو متهم برنامه‌ای برای از سرگیری حج عمره نداریم.