کنفرانس «مجموعه‌ها در گروه عهد باستان شرق در موزه لوور» به همت ماریل پیک مدیر گروه عهد باستان شرق در موزه لوور و با همکاری انجمن ایران‌شناسی فرانسه در ایران و با حضور «فرانسوا سِمِنو» سفیر جدید این کشور در تهران و تعدادی از اساتید دانشگاه، باستان شناسان و دیرین شناسان، علاقمندان به تاریخ قدیم برگزار شد.

موزه لوور فرانسه با ایران برنامه همکاری مشترک دارد

در ابتدای این نشست «جمال اوبیشو» مدیر انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران گفت: در ابتدا از خانم «ماریل پیک» تشکر می‌کنم که امروز دعوت ما را قبول کردند و در محل انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران این کنفرانس را برگزار می‌کنند؛ به خاطر اینکه ایشان جزو هیئت همراه آقای «ژان لوک‌ مارتینز» رئیس موزه لوور فرانسه هستند که چند روزی به ایران آمدند و در رسانه‌های ایران بازتاب گسترده‌ای نیز داشت.

رایزن فرهنگی کشور فرانسه در ایران در ادامه افزود: موزه لوور با ایران برنامه همکاری مشترک دارد و تا اینجای کار به خوبی پیش رفته است و خانم پیک هم در همراهی با رئیس این موزه و در سفر چند روزه خود به ایران؛ کارهای مربوط به این همکاری‌ها را پیگیری کردند و در این کنفرانس هم در مورد مجموعه‌های موزه لوور که مربوط به ایران است صحبت می‌کنند؛ از ایشان تشکر می‌کنم و به سفیر جدید فرانسه هم خوش‌آمد می‌گویم که دعوت ما را پذیرفتند و در اینجا حضور دارند؛ درواقع این، اولین حضور ایشان در انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران است.

همکاری‌ با ایران به خوبی شروع شده است

در ادامه این کنفرانس، خانم «ماریل پیک» مدیر گروه عهد باستان شرق در موزه لوور فرانسه گفت: من هم به نوبه خود از حضور شما در اینجا تشکر می‌کنم و خوشحالم که همکاری‌های خوبی را با ایران شروع کرده‌ایم و اخیراً آقای «ژان لوک‌ مارتینز» رئیس موزه لوور، بعد از پایان سفرشان، ایران را به مقصد فرانسه ترک کردند؛ ولی ما در موزه ملی ایران با همکاران خودمان در آنجا کار می‌کردیم و از همین ابتدا این همکاری‌ها خوب شروع شده است و ما خیلی از آن استقبال می‌کنیم. چندین سال است که ما شروع به مطالعات تخصصی کرده‌ایم و امیدواریم با حضور در ایران بتوانیم این شناخت را بیشتر بکنیم.

وی در ادامه، تصاویر بخش‌های مختلفی موزه لوور فرانسه را با حوصله به حاضران نشان داد و در مورد کارکرد هر کدام از آنها و همچنین چگونگی مطالعه بر روی تمدن شرقی و شیوه‌های معرفی آن به بینندگان این موزه قدیمی توضیحات مفصلی ارائه داد و به صورت ویژه و تخصصی در مورد عهد باستان و تمدن شرق در این موزه، به ایراد سخنرانی پرداخت و این بخش را به دقت مورد بررسی و واکاوی قرار داد.

ساخت هرم شیشه‌ای لوور در سال ۱۹۸۹

مدیر گروه عهد باستان شرق در موزه لوور فرانسه در مورد این موزه اظهار داشت: وقت این را داشتیم که از سال 1982 شروع به توسعه موزه لوور بکنیم تا بتوانیم مجموعه‌هایمان را به خوبی در آن جابدهیم و آنها را معرفی بکنیم؛ در واقع از سال 1989 بود که هرم شیشه‌ای لوور را در آنجا ساختیم تا جلوه بیشتری داشته باشد.

لوور؛ موزه‌ای با 9 میلیون بازدیدکننده در سال

وی افزود: لوور همواره به عنوان کاخ شاهنشاهی فرانسه شناخته شده و از قرن دوازدهم میلادی پادشاهان مختلف در آنجا سلطنت کرده‌اند؛ رفته رفته پادشاهان در این مدت بر غنای این موزه افزوده‌اند و «فرانسوا میتران» در اواخر سال 1389 دستور ساخت هرم شیشه‌ای را داد. در زمان ایشان، تمام سالن‌ها، مجموعه‌ها و بخش‌های مختلف آن را بازسازی کردیم و با ساخت این هرم، نوع ورود آن را تغییر دادیم و بازدیدکننده‌ها از آنجا وارد موزه می‌شوند.

این کارشناس موزه لوور فرانسه در ادامه افزود: لوور، همیشه موزه نبوده است و درواقع در سال 1793 یعنی بعد از انقلاب فرانسه به صورت یک موزه درآمده است. قبل از موزه، در آنجا کتابخانه سلطنتی بوده است و مجموعه‌های سلطنتی در آنجا وجود داشتند. نخستین مجموعه تمدن‌های باستانی در داخل لوور نبودند بلکه در کتابخانه سلطتنی بوده‌اند. لویی چهاردهم که علاقه زیادی به تمدن‌های شرقی داشت؛ مأمورهایی را به شرق اعزام کرد برای اینکه شناخت بهتری از تمدن مشرق زمین به دست بیاورد. اولین اشیای تاریخی موزه لوور در همان زمان در میانه قرن 18 به موزه آورده شدند که مهره‌های استوانه‌ای بودند.

درج زبان‌ فارسی در بخش اسلام‌شناسی و هنرهای اسلامی موزه لوور

خانم پیک در ادامه تصریح کرد: در مدت این بیست سال، موزه لوور را گسترش دادیم و پیش‌بینی ما این بود که در سال، سه میلیون بازدیدکننده داشته باشیم ولی در حال حاضر، حدود 9 میلیون بازدیدکننده در سال داریم. برای ما پژوهش و تحقیق خیلی مهم است و درواقع نوع معرفی موزه هم برای ما خیلی حائز اهمیت است. برای اینکه به گردشگران و بازدیدکنندگان، موزه را به خوبی معرفی کنیم برچسب‌هایی که بر روی قفسه‌ها به زبان فرانسه نوشته شده بودند را به زبان‌های دیگر نیز نوشتیم. بنابراین ما از بخش اسلام‌شناسی و هنرهای اسلامی موزه شروع کردیم و توضیحات آنجا را به زبان‌های فارسی و انگلیسی هم نوشتیم.

وی همچنین گفت: در حال حاضر، مشغول طراحی یک بازدید مجازی از موزه هستیم که درواقع بازدیدکننده‌ها بتوانند خودشان را در واقعیت تصور کنند که در بخش‌های آن در حال راه رفتن و بازدید هستند. همچنین سعی می‌کنیم تمام گنجینه‌هایمان را دیجیتالی بکنیم و یک دیتا بیس بوجود بیاوریم؛ شاید در چندین سال آینده علاقمندان بتوانند همه اشیاء را از طریق اینترنت ببینند.

۱۶۱ ‌هزار و 634 قطعه تاریخی در موزه لوور

مدیر گروه عهد باستان شرق در موزه لوور فرانسه در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: در کل موزه لوور، در حدود 161 ‌هزار و 634 قطعه تاریخی و اثر قدیمی وجود دارد و ما تمام این آثار را نمی‌توانیم به نمایش بگذاریم؛ به خاطر اینکه خیلی تخصصی هستند و جای زیادی را نیز به خود اختصاص می‌دهند، بنابراین آن قطعاتی که برای معرفی یک تمدن حائز اهمیت است را در معرض دید عموم قرار می‌دهیم و به نمایش می‌گذاریم.

وی افزود: بخش‌های کاری ما خیلی گسترده است و هر کدام از ما نمی‌توانیم در همه این قسمتها متخصص بشویم؛ توضحیات تقسیم‌بندی یک مقدار مشکل است به خاطر اینکه مرزهای جغرافیایی جابه‌جا شده‌اند و کشورها تغییراتی را داشته‌اند، منتهی به طور کلی حوزه کاری ما در عهد باستان شرق در موزه لوور، در شرق از بالای افغانستان و ماوراء النهر شروع می‌شود که آسیای میانه یا همان مرکزی است، در جنوب تا یمن، در شمال تا ترکیه وآذربایجان و در غرب هم تا مغرب و الجزایر کشیده می‌شود؛ به دلیل اینکه فینیقی‌ها به شمال آفریقا رفتند و در آنجا سکنی گزیدند.

پیگیری «فرانسوا اولاند» از بخش شرق‌شناسی و هنرهای اسلامی

خانم «ماریل پیک» در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: ما در این مدت از حمایت‌های رئیس جمهور فرانسه برخوردار بودیم؛ او اخیراً در بازدیدی که از موزه لوور فرانسه داشت، گزارشی را از آقای «ژان لوک‌ مارتینز» رئیس این موزه درباره حفظ آثار خواست، بخصوص به دلیل جنگ‌هایی که در این چند ساله در منطقه خاورمیانه اتفاق افتاده است؛ بخش شرق‌شناسی و هنرهای اسلامی در این زمینه برای ایشان خیلی مهم بود چون این جنگ‌ها در این منطقه قرار داشتند.

وی همچنین گفت: ما سعی کردیم به همکارانمان در کشورهای عراق و سوریه کمک بکنیم که این اشیاء را بسته‌بندی بکنند و از حضور همکاران خود در این کشورها در موزه لوور استقبال می‌کنیم و پس از اتمام کارهای فنی و کامپیوتری، آرشیو دیجیتالی خود را در اختیارشان قرار می‌دهیم.

در بخش دیگری از این کنفرانس، مدیر گروه عهد باستان شرق در موزه لوور فرانسه، از روی تصاویر، بخش‌های مختلف این موزه، از جمله؛ ایران، مصر، تمدن یونانی، تمدن رومی، تمدن بین‌النهرین، تمدن شام، لبنان و یمن، عراق، تمدن ماوراء النهر و ... را تشریح کرد و در ادامه به سؤالات حاضران پاسخ داد و با آنان به گفت‌وگو پرداخت.