چندی پیش دبیر انجمن داروسازان ایران نسبت به خرید اینترنتی دارو هشدار داد و اعلام کرد که عرضه دارو در اینترنت، غیرمجاز و عرضه سایر اقلام غیردارویی فقط از طریق وب‌سایت داروخانه‌ها مجاز است.

مهدی سجادی با اشاره به هشدار پلیس فتا درباره داروخانه‌های آنلاین گفت: موضوع تقلب، قاچاق و تغییر تاریخ مصرف دارو، مکمل‌های غذایی و تجهیزات پزشکی یکی از مشکلات شایع در عرصه جهانی است که متاسفانه بازار ایران نیز به این مشکل مبتلا شده است.

او درباره داروخانه‌های اینترنتی تاکید کرد: موضوعی به نام «داروخانه‌های اینترنتی» به معنای مستقل آن، وجود خارجی ندارد و تنها موضوعی که در فضای مجازی وجود دارد آن است که داروخانه‌های قانونی سراسر کشور مجاز به راه‌اندازی وب‌سایت اینترنتی و عرضه اقلام غیردارویی برابر ضوابط اعلامی سازمان غذا و دارو و تحت نظر دکتر داروسازی که به عنوان مسئول فنی به وزارت بهداشت معرفی کرده‌اند، هستند.

دبیر انجمن داروسازان ایران با اشاره به غیرقانونی بودن عرضه دارو از طریق اینترنت تاکید کرد: براساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، عرضه دارو صرفا از طریق داروخانه‌ها مجاز است و در این زمینه هیچ‌گونه فروش اینترنتی نیز جنبه قانونی ندارد و داروخانه‌های سراسر کشور حق فروش دارو از طریق وب‌سایت‌های خود را ندارند.

وقتی سلامتی بازیچه می‌شود

مریم مسئول سالن یکی از آرایشگاه‌های واقع در خیابان ستارخان است. او درباره خرید آنلاین محصولات آرایشی و بهداشتی به «آرمان» می‌گوید: بیشتر مراکز، سایت‌ها و کانال‌ها در دنیای مجازی از طریق واسطه به این محصولات دسترسی دارند و اغلب محصولات یا تقلبی یا تاریخ مصرف گذشته به مشتری‌ها عرضه می‌شود.

 برای مثال چندی پیش فردی که نمایندگی یکی از محصولات معروف آرایشی را دارد با من تماس گرفت و از من خواست تا در آرایشگاه این محصولات را با ۲۰ درصد تخفیف به فروش برسانم. به گفته او بعد از تحقیق فراوان متوجه شدم که این محصولات آرایشی با مارک شرکت معروف در زیرزمینی حوالی کرج تولید می‌شود! محصولات آرایشی با پوست و چشم افراد در تماس است و اینکه برخی افراد با ساده‌انگاری این محصولات را با امید چند درصد تخفیف خریداری می‌کنند باید بدانند که جان و سلامتی خود را به بازی گرفته‌اند.

او می‌گوید: چندی پیش یکی از اقلام لوازم آرایش را در خارج از کشور به قیمت گزافی تهیه کردم، اما هم‌اکنون همان محصول با همان بسته‌بندی به قیمت ارزان در مترو به فروش می‌رسد. این امر نشان می‌دهد که افراد متقلب در زمینه محصولات آرایشی و بهداشتی ماهرانه به فعالیت می‌پردازند. به گفته او با این تفاسیر فروش محصولات آنلاین با کم و کاستی‌های فراوانی در کشور ما رو‌به‌رو است.

تبلیغات فانتزی و مصرف کالاهای نامرغوب

نرگس به خرید‌های آنلاین در حوزه محصولات آرایشی و بهداشتی چندان توجهی ندارد و معتقد است: در این نوع خرید‌ها صحت و سقم محصولات چندان مشخص نیست. در بسیاری از مواقع آنچه در تصویر و تبلیغات به نمایش گذاشته شده با واقعیت موجود متفاوت است. با این تفاسیر ترجیح می‌دهم به جای خرید با استرس به شکل حضوری خرید کنم. چندی پیش در یکی از شبکه‌های معروف که در همه زمینه‌ها تخفیف ارائه می‌دهد عضو شدم و بعد از خریداری محصولات متنوع و استفاده از خدمات آن متوجه فعالیت آن بر پایه تبلیغات کاذب و بزرگنمایی‌های متداول در تبلیغات شدم.

 در ضمن در سال‌های اخیر یک شرکت عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی با عضو‌پذیری از مشتریان در کشور به فعالیت می‌پرداخت، اما چندی بعد این محصولات از بازار جمع‌آوری شد. حال که چند سالی از این موضوع گذشته است، در برخی مغازه‌ها با عرضه اقلام زنانه همچون بلوز، روسری، شال و... این محصولات آرایشی و بهداشتی به‌عنوان هدیه در اختیار مشتری‌ها قرار داده می‌شود. این در حالی است که با گذشت چند سال از این اتفاق بی‌شک تاریخ مصرف این محصولات نیز به سر رسیده است. متاسفانه در کشور ما آن‌طور که باید و شاید به سلامت محصولات آرایشی و نحوه تهیه آنها توجه نمی‌شود و هنوز نگرش‌ها نسبت به این محصولات فانتزی است تا بهداشتی.

 

نبود فضای مجازی رسمی در حوزه بهداشت و درمان

یک پزشک داروساز درباره داروخانه‌های آنلاین و فعالیت این مراکز به «آرمان» می‌گوید: تاکنون از سوی وزارت بهداشت و درمان و سازمان غذا و دارو هیچ مجوزی تحت عنوان فعالیت داروخانه‌های آنلاین صادر نشده است. او می‌افزاید: اگر در فضای مجازی فعالیتی تحت عنوان خرید آنلاین و خدماتی از این قسم مشاهده شود باید با بررسی شماره ثبت و پروانه داروخانه از صحت و سقم فعالیت‌های آن آگاه شد.

 به گفته این پزشک داروساز برخی داروخانه‌ها با راه‌اندازی سایت مبادرت به فروش آنلاین در حوزه محصولات آرایشی و بهداشتی می‌کنند، اما اگر از این طریق دارو یا داروهای نایاب به فروش برسد، بی‌شک فعالیت آنها غیرقانونی است. در ضمن عرضه محصولات آرایشی از طریق آنلاین نیز چندان مورد تایید نیست چون هر یک از محصولات باید متناسب با ویژگی‌های پوستی افراد باشد و فقط به صرف فروش اینترنتی نمی‌توان به این محصولات اعتماد کرد.

به‌ مجوز محصولات آرایشی و بهداشتی توجه کنید

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره خرید محصولات آرایشی و بهداشتی در کشور به «آرمان» می‌گوید: ایران بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان غذا و دارو یکی از پرمصرف‌ترین کشورها در زمینه استفاده از محصولات آرایشی است. عابد فتاحی می‌افزاید: بارها از سوی وزارت بهداشت و درمان و دیگر سازمان‌های مسئول اعلام شده است که به مصرف اقلام مورد تبلیغ در ماهواره‌ها و فضای مجازی هیچ اطمینانی وجود ندارد و هر نوع مواد غذایی، خوراکی، آشامیدنی و دارویی فقط در صورت تایید از سوی وزارت بهداشت مجوز مصرف خواهد داشت، اما باز در کشور شاهد مصرف انبوه این محصولات هستیم. این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه از مردم خواستار استفاده محصولات مورد تایید از سوی سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت هستم، تاکید می‌کند: مصرف هر یک از محصولات آرایشی و بهداشتی باید با صدور مجوز از سوی وزارت بهداشت باشد، در غیر این صورت مصرف این محصولات عواقب سنگینی برای افراد به همراه خواهد داشت.

فتاحی می‌گوید: متاسفانه در بین برخی از افراد جامعه اینچنین جا افتاده است که گرانی محصولات آرایشی ایمنی سلامت این محصولات نیز است. آنها باید بدانند که این طرز تفکر به هیچ عنوان علمی و اصولی نیست. در ضمن برخی افراد محصولات داخلی را بی‌‌کیفیت قلمداد می‌کنند، این در حالی است که محصولات تولید داخل با نظارت کارشناسان امر، متناسب با شرایط آب و هوایی کشور و با تایید سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت تولید می‌شود.

به گفته او با توجه به تبلیغات ماهواره‌ای خواهید دید که بیشتر موضوع تبلیغات در زمینه‌های محصولات آرایشی و بهداشتی و رنگ مو و ... است. این تبلیغات در شرایطی انجام می‌شود که هیچ مجوزی از سوی سازمان غذا و درمان کشور برای توزیع این محصولات در بازار وجود ندارد. برای مثال در تبلیغات ماهواره کشور ترکیه انواع و اقسام این محصولات مشاهده می‌شود، ‌اما باید توجه داشت که تبلیغ این محصولات در ماهواره به دلیل مسائل اقتصادی و کسب سود است و به نوعی سلامت افراد با مصرف این داروها در خطر است.

فتاحی درباره کم و کیف خرید‌های آنلاین محصولات بهداشتی در کشور تصریح می‌کند: تاکنون وزارت بهداشت و درمان برای خرید‌های آنلاین مجوز صادر نکرده است. کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای ممانعت از مصرف دارو، وسایل آرایشی، آشامیدنی و غذایی بدون مجوز طرحی ارائه کرده است. او می‌گوید: عدم عرضه این محصولات غیراستاندارد دغدغه وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است. با آگاه‌سازی مردم و فرهنگسازی باید جلوی عرضه محصولات آرایشی را گرفت تا بدین ترتیب از بروز صدمات احتمالی ناشی از مصرف این محصولات جلوگیری کرد.