وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با بیان اینکه به 45 دستگاه بالگرد برای پوشش کامل امداد هوایی نیاز است، از تلاش برای خرید 30 فروند بالگرد امدادی در دوران پسابرجام خبر داد.

دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در حاشیه یازدهمین همایش روسا و مدیران پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با حضور در جمع خبرنگاران درباره اینکه تدابیر وزارت بهداشت برای کاهش فوتی‌هایی که پس از صحنه تصادف و در حین انتقال به بیمارستان و در مراکز درمانی جان خود را از دست می‌دهند، چیست؟ گفت: 50 درصد مصدومینی که در حین انتقال به مراکز درمانی و یا پس از آن کشته می‌شوند، مسئولش تنها حوزه سلامت نیست اما ما برای افزایش امکانات و تجهیزات و همچنین کاهش زمان حضور برنامه‌ریزی کرده‌ایم اما زنده ماندن این 50 درصد به مواردی چون شدت جراحت و نقطه‌ای از بدن که جراحت به آن وارد شده نیز بستگی دارد.

وی با بیان اینکه مسئولیت امدادرسانی به حادثه دیدگان حوادث ترافیکی برعهده حوزه سلامت است، اظهار کرد: این دولت با اقدامات انجام شده و در راستای کاهش زمان حضور در صحنه تصادفات 19 بالگرد را از ارتش اجاره کرده، اما ما نیازمند 45 بالگرد دیگر هستیم تا بتوانیم پوشش کامل امدادی در سراسر کشور داشته باشیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور ادامه داد: در مرحله بعدی تلاش می‌کنیم تا 30 فروند بالگرد دیگر را نیز خریداری کنیم که فکر می‌کنم در دوران پسابرجام و لغو تحریم‌ها این اتفاق بهتر رخ دهد.

به گفته هاشمی، این بالگردها در نقاط صعب‌العبور و مناطقی که زمان حضور عوامل اورژانس در آن کمتر است، به کار گرفته خواهند شد.

وی افزود: با به بکارگیری این بالگردها حضور عوامل اورژانس در محل به کمتر از 4 دقیقه خواهد رسید و امیدواریم این امر محقق شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با تاکید بر اینکه بارها گفته‌ایم که پیشگیری بهتر از درمان بوده و همگان نیز به این موضوع تأکید دارند، اظهار کرد: حالا که بخش‌هایی از دستگاه‌هایی که در مورد کاهش حوادث و تلفات رانندگی مسئولیت دارند کارآمدی شان کامل نیست، مردم باید رعایت کنند و به ایمنی خودشان اهمیت دهند.

هاشمی در پاسخ به اینکه آیا دستگاه‌ها مسئول هستند یا مردم؟ خاطرنشان کرد: هم مردم و هم دستگاه‌ها مقصرند. من قاضی نیستم که بگویم چه کسی اشتباه کرده و تقصیر دارد اما هر دو طرف باید استانداردها و موارد ایمنی را رعایت کنند. هرکس به خوبی می‌داند که چه کاری می‌تواند انجام دهد تا این مسائل اجتماعی به حداقل برسد. مردم نباید در شرایط خستگی و خواب‌آلودگی و حالات دیگر که احتمال بروز تصادف وجود دارد، رانندگی کنند و مسئولان نیز باید به وظایف خود آگاه باشند.

به گفته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور مثلث خودروی ایمن، جاده ایمن و مردم آگاه می‌تواند در کاهش حوادث و تلفات رانندگی موثر باشد.

هاشمی همچنین از ورود 2000 دستگاه آمبولانس به مجموعه اورژانس خبر داد و گفت: تعداد پایگاه‌های اورژانس افزایش یافته است.