محمد بیرجندی شامگاه سه شنبه درحاشیه بازدید از مجتمع درمانی، فرهنگی و آموزشی در حال احداث موسسه مهرآفرینان جوان گنبدکاووس درجمع خبرنگاران گفت: این تسهیلات با کارمزد چهار درصد ازسوی صندوق کارآفرینی امید و به شرط بهبود یافتن معتاد و کسب گواهی آموزش فنی و حرفه ای به فرد بهبود یافته یا به کارفرمایان یا بنگاه های اقتصادی و تولیدی که این افراد را به کار بگیرند، پرداخت می شود.
وی افزود: معتادانی که قبل از اعتیاد دارای کسب و کار بوده اند، این تسهیلات به خود آنان به منظور توانمند سازی پرداخت می شود و در غیر اینصورت به کارفرمایان یا صاحبان بنگاه های اقتصادی و تولیدی که حداقل سه سال فرد بهبود یافته را به کاربگیرند، پرداخت می شود.
بیرجندی اضافه کرد: درسال گذشته 70 طرح اشتغالزایی ویژه معتادان بهبود یافته درکشور مورد بررسی قرار گرفت که منجر به به کارگیری 500 معتاد بهبود یافته درسال جاری شد.
مدیرکل دفتر توسعه مشارکت های مردمی و سازمان های مردم نهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین از فعالیت دو هزارو 271 تشکیل مردم نهاد درحوزه آموزش و پیشگیری و درمان معتادان در کشور خبر داد و گفت: یک هزارو 15 مورد از این تشکل ها فقط درحوزه آموزش و مسائل فرهنگی و پیشگیری فعالیت دارند.
وی بدون اشاره به آمار فعالیت مراکز ترک اعتیاد غیرمجاز در کشور گفت: درسال جاری 40 درصد این مراکز شناسایی و پلمپ شدند.
معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدکاووس نیز درجلسه شورای هماهنگی مواد مخدر شهرستان که با حضور دکتر پرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان برگزار شد، گفت: آسیب های اجتماعی دراین شهرستان به دلیل تنوع اقوام و حاشیه نشینی و نیز وجود اتباع بیگانه (افغانستانی) به یک معضل تبدیل شده است.
محمد حمیدی باتاکید برضرورت توجه ویژه مقامات کشوری به موضوع آسیب های اجتماعی و مباحث پیشگیری و درمان معتادان دراین شهرستان، افزود: راه اندازی مراکز نگهداری معتادان بی خانمان و کارتن خواب مرد و زن در گنبدکاووس که شهرهای شرق استان گلستان را پوشش می دهد، ضروری است.
مجتمع درمانی، فرهنگی و آموزشی موسسه مهر آفرینان جوان گنبدکاووس با زیربنای تقریبی یک هزارو 300 مترمربع با هزینه پیش بینی شده 15 میلیارد ریال در پنج طبقه توسط 'سیدمحمد حسینی' از فعالان مباحث پیشگیری حوزه اعتیاد شرق استان گلستان درحال احداث است.
شهرستان گنبدکاووس با افزون بر 325 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.