ملت ایران: با توجه به این که قیمت حامل های سوخت تا روی کارآمدن دولت یازدهم افزایش نخواهد یافت، سهمیه بنزین خردادماه بدون تغییر در قیمت و حجم سهمیه در ساعات پایانی روز سه شنبه(۳۱ اردیبهشت ماه) در کارتهای سوخت خودرو خواهد بود.

به گزارش ایسنا، ۶۰ لیتر سهمیه بنزین ۴۰۰ تومانی خرداد ماه خودروهای سواری شخصی ساعت ۲۴ سه شنبه در کارت های سوخت است.

همچنین بعد از اتمام سهمیه بنزین یارانه ای، اجازه برداشت بنزین با نرخ ۷۰۰ تومان نیز ۳۰۰ لیتر در ماه است. البته مسوولان تاکید کرده اند که در صورت نیاز افراد هیچ مانعی برای عرضه بیش ازاین مقدار وجود ندارد و جایگاه داران سوخت می توانند با کارت سوختی که در اختیار دارند نسبت به عرضه بنزین ۷۰۰ تومانی اقدام کنند.

همچنین سهمیه بنزین موتورسیکلت ها نیز مانند ماه های پیش ۲۵ لیتر است که بامداد اول اول خرداد ماه در کارت های سوخت خواهد بود. البته ۶۰ درصد سهمیه بنزین موتورسیکلت هایی که نسبت به تعویض پلاک خود اقدام نکرده اند کاهش خواهد یافت.

افزایش ۴۳درصدی قیمت فرآورده های نفتی

افزایش قیمت فرآورده های نفتی در سال جاری که پیش از این ۳۸درصد تعیین شده بود، به ۴۳ درصد افزایش یافت.

با تصویب مجلس شورای اسلامی علاوه بر افزایش ۳۸ درصدی قیمت فراورده های نفتی در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها، باز هم نرخ سوخت مایع افزایش می یابد البته با این تفاوت که درآمد حاصل از افزایش قیمت دوم صرف بخشی از طرح های توسعه ای وزارت نفت خواهد شد.

طبق تصویب نمایندگان مجلس قیمت هر لیتر فرآورده های نفتی برای توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام و فراورده های نفتی و تامین منابع مالی برای توسعه پالایشگاه ها - علاوه بر افزایش ۳۸درصدی نرخ سوخت در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها - ۵ درصد افزایش خواهد داشت.

پیش ازاین مجلس شورای اسلامی با تصویب درآمد ۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت از محل اجرای هدفمندی یارانه ها مجوز افزایش ۳۸ درصدی قیمت حامل های سوخت را صادر کرد که بر این اساس قیمت بنزین سهمیه ای ۵۵۰ و بنزین آزاد به هزار تومان افزایش می یابد اما افزایش ۵درصدی، نرخ بنزین سهمیه ای را به ۵۸۰ تومان و آزاد را ۱۰۵۰ تومان برای هرلیتر می رساند.

البته دولت مخیر است قیمت حامل های انرژی را به یک نسبت ثابت(۳۸ درصد) افزایش ندهد، بلکه می تواند قیمت برخی فرآورده های نفتی را با توجه به شرایط کشور بیش از این رقم افزایش دهد که در مقابل سوخت های دیگر افزایش کمتری می یابند.

البته در مصوبه جدید مجلس مشخص نشده است که دولت باید افزایش پنج درصدی فرآورده های نفتی را برای همه فرآورده ها به یک نسبت اعمال کند یا این که در این زمینه نیز ازادی انتخاب دارد.