ملت ایران: مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران از افتتاح نخستین بوستان دوستدار کودک در ۱۸ مهر همزمان با گشایش هفتمین نمایشگاه فصلی گل و گیاه و جشنواره گل های پاییزی خبرداد.

علی محمد مختاری با بیان این که توجه به نیازهای کودکان در احداث، تجهیز، ایمن سازی و استانداردسازی زمین های بازی و مکان‌های تفریحی در بوستان ها همواره مورد توجه مدیران و مسئولان شهری بوده است، گفت: طرح " شهر دوستدار کودک " در تاریخ۲۰ اردیبهشت سال ۸۸ توسط شورای شهر تهران به تصویب رسید. بر اساس این مصوبه شهرداری تهران موظف شد در تبدیل شهر تهران به شهری دوستدارکودک تمام سعی و تلاش خود را به کار گیرد.

سازمان بوستانها و فضای سبز شهر تهران نیز با توجه به فلسفه وجودی خود از همان تاریخ مطالعات بوستان های دوستدار کودک را در سر لوحه برنامه های خود قرار داد. در این راستا کلنگ اولین بوستان دوستدار کودک با حضور ساکنان محل و نمایندگان شورایاری در محله خلیج فارس در محدوده منطقه ۱۸ که دارای بافت متراکم شهری بود به زمین زده شد.

وی با اشاره به اینکه این پروژه اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیارد ریال را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: بوستان مذکور در زمینی به مساحت ۴ هکتار توسط سازمان بوستان ها و فضای سبز احداثشده است.

مختاری با بیان اینکه در این بوستان فضاهای بازی، سرگرمی و آموزشی برای ۳ گروه سنی خردسال، کودک و نوجوان(گروه سنی ۳ تا ۱۵ سال) پیش بینی شده است، در تشریح بخش های مختلف آن افزود: فضاهایی همچون پیست دوچرخه، آموزش ترافیک، آمفی تئاتر روباز با امکان اجرای نمایش های عروسکی و برگزاری جشن های مختلف نظیر جشن تکلیف، محوطه های مجزا ویژه بازی خردسالان، کودکان و نوجوانان، زمین های ورزشی، تجهیزات بدن سازی و ورزشی کودکان و معلولان، نمازخانه، کتابخانه کودک، سرویس های بهداشتی، پارک آموزش الفبا و فواره های آب بازی کودکان بخشی از امکاناتی هستند که در بوستان دوستدار کودک تعبیه شده است.

وی ادامه داد: جدیدترین تجهیزات بازی از جمله مجموعه های بازی راپل، صخره نوردی، اسکیت، تاب سبدی، سازه فضایی ترکیبی، هرم طنابی، مجموعه های بازی کشتی دریایی، بازی های فنری، سرسره و الاکلنگ نیز در بوستان مورد اشاره نصب شده است.

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران به احداثکتابخانه ای با مبلمان و کتاب‌های ویژه کودکان در کنار فضاهای سرگرمی نیز اشاه کرد.

مختاری درباره نحوه آبیاری این بوستان نیز گفت: مخزن آب ۲۵۰ مترمکعبی جهت آبیاری فضای سبز با آب غیر شرب پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه بوستان دوستدار کودک منطقه۱۸ اولین بوستان موضوعی در ارتباط با کودکان و نوجوانان است که در یکی از محلات جنوبی شهر تهران احداثشده، تصریح کرد: عملیات اجرایی دومین بوستان دوستدار کودک به مساحت ۱۲ هکتار به زودی توسط سازمان بوستانها و فضای سبز شهر تهران آغاز خواهد شد.

نصب تجهیزات بازی کودکان معلول در بوستان ها

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها با تاکید بر اینکه در آینده نزدیک تجهیزات بازی کودکان معلول نیز در بوستان‌ها نصب خواهد شد، ادامه داد: در کنار احداثبوستان های دوستدار کودک که امکان بازی و سرگرمی رایگان را برای کودکان تهرانی فراهم می آورد، سازمان بوستانها، تجهیز و ایمن سازی فضاهای بازی کودک در تمام بوستانهای شهر تهران را در دستور کار خود قرار داده است، به طوری که درحال حاضر کلیه فضاهای بازی کودکان در بوستانها مجهز به کفپوش استاندارد بوده و علاوه بر بازدید مستمر ناظرین فضای سبز شهرداری، بازرسان مورد تایید سازمان ملی استاندارد ایران نیز به صورت دوره‌ای از وسایل بازی بوستان‌ها بازدید می کنند.

هفتمین نمایشگاه فصلی گل و گیاه و جشنواره گلهای پائیزی همزمان با افتتاح بوستان دوستدار کودک

مختاری همچنین افزود: هفتمین نمایشگاه فصلی گل و گیاه و جشنواره گلهای پائیزی نیز همزمان با افتتاح بوستان دوستدار کودک از روز شنبه هجدهم لغایت چهارشنبه بیست و دوم مهرماه جاری به مدت پنج روز در محل دائمی نمایشگاه های تخصصی شهرداری واقع در ضلع جنوبی بوستان گفتگو برگزار می شود.

وی با تاکید بر اینکه طی سال های اخیر که سیزده نمایشگاه بین المللی و شش نمایشگاه فصلی گل و گیاه برگزار شده، شاهد تحولاتی مثبت در صنعت گل وگیاه کشور و انسجام بیشتر تولیدکنندگان داخلی در ارتقأ کیفیت تولیدات خود بوده ایم، بیان کرد: هفتمین نمایشگاه فصلی گل و گیاه با حضور بیش از ۲۰۰تولید کننده داخلی در زمینه گل و گیاهان آپارتمانی و فضای باز، گل های شاخه بریده، انواع گلدان و فلاورباکس، لوازم و ادوات باغبانی، تراریوم(باغ شیشه ای)، انواع کاکتوس و… در فضاهای سرپوشیده و باز برپاست.

مختاری در تشریح اهداف برپایی این نمایشگاه ها هم گفت: نمایشگاه های گل و گیاه با هدف ایجاد هم گرایی بیشتر بین مدیریت شهری، دست اندرکاران توسعه و گسترش فضای سبز، تولیدکنندگان گل و گیاه و فعالان در زمینه صنایع وابسته و جانبی و همچنین تقویت جایگاه گل و گیاه در زندگی شهری و ترویج فرهنگ گل دوستی و گیاه پروری و افزایش روحیه نشاط و شادابی در میان شهروندان برگزار می شوند.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران به هیچ عنوان هزینه ای از شرکت کنندگان در نمایشگاه و همچنین بازدیدکنندگان دریافت نمی کند، اظهارکرد: هدف شهرداری تهران انتفاع نبوده و تنها با رویکرد حمایت از تولید کنندگان داخلی گل و گیاه و تقویت این صنعت ملی و همچنین ایجاد همسویی و هم افزایی بیشتر آنان در جهت ارتقأ کیفیت و کمیت صنعت گل و گیاه کشورمان به برگزاری نمایشگاه ها ی گل و گیاه می پردازد.

مختاری همچنین خاطرنشان کرد: به منظور حمایت از تولیدکنندگان خرد و تشویق و کمک به آنان برای توسعه فعالیت هایشان، بخش قابل توجهی از نمایشگاه به این گروه از تولیدکنندگان اختصاص یافته و در کنار آن مؤسسات بزرگ هم حضور دارند.

وی درخصوص ساعت کار این نمایشگاه نیز گفت: ساعت کاری هفتمین نمایشگاه فصلی گل و گیاه از ساعت ۱۰ صبح لغایت ۲۱ است.

مختاری درباره علت تغییر زمان برگزاری نمایشگاه یادآور شد: به دلیل همزمانی برنامه اعلام شده اولیه برگزاری نمایشگاه با مراسم تشییع پیکر و یادبود جان باختگان معزّز فاجعه منا و در راستای تأکیدات شهردار تهران مبنی برحضور موثر در مراسم بزرگداشت و تکریم این عزیزان و همراهی و همدلی با خانواده های ارجمند ایشان تصمیم گرفته شد که زمان برگزاری هفتمین نمایشگاه فصلی گل و گیاه و جشنواره گل های پاییزی که قرار بود از ۱۳ تا ۱۷ مهرماه برگزار شود به ۱۸ تا ۲۲ مهرماه سال جاری موکول شود.