مدیر روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوا شهرداری تهران گفت: شاخص کیفیت هوای تهران با افزایش تمام آلاینده ها برای گروه های حساس جامعه در شرایط ناسالم است.

حشمت الله بسطامی افزود: براساس اطلاعات رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، شاخص کیفیت هوا در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح امروز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفته است.

مدیر روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوا شهرداری تهران گفت: میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون، نسبت به روز گذشته با ۲۲عدد افزایش فراتر از حد مجاز بوده و بر روی عدد ۱۰۴ قرار گرفت.

بسطامی به آلاینده اشاره کرد و افزود: میزان غلظت آلاینده های منواکسید کربن نیز نسبت به روز گذشته از ۳۰ به ۳۹ و ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون از ۵۴ به ۶۳ افزایش داشته است.

وی گفت: ایستگاه های شهرداری منطقه ۱۵ با ۱۵۴، پارک قائم(منطقه ۱۸) با ۱۵۱ و فرمانداری شهرری(منطقه ۲۰) با ۱۳۵آلوده ترین مناطق شهرستان تهران در ۲۴ ساعت گذشته بودند.

بسطامی به مناطق کم آلوده نیز اشاره کرد و گفت: ایستگاه های پونک(منطقه ۵) با ۶۶، اقدسیه(منطقه ۱) با ۶۹ و تربیت مدرس(منطقه ۳) با ۱۷۵سالم ترین مناطق شهر تهران در این مدت بودند.

مدیر روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوا شهرداری تهران افزود: براساس پیش بینی هواشناسی، با توجه به شرایط وزش باد و گرد و خاک انتظار می رود شاخص کیفیت هوا تا ساعات ظهر همچنان در شرایط ناسالم برای گروه های حساس باقی بماند.

بسطامی به افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان توصیه کرد از فعالیت های طولانی مدت و ورزش در فضای باز خودداری کنند.

شاخص کیفیت هوا، Air Quality Index) AQI) شاخصی برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است.

بر این اساس معیار سطح اهمیت بهداشتی شاخص کیفیت هوا(AQI) به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک(سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ سالم(زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه حساس(نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم(قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم(بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک(ارغوانی) تعیین شده است.