بیماری مهلک ابولا به سرعت در کشورهای غرب آفریقا در حال گسترش است. هنوز هیچ دارویی برای این بیماری مرگبار پیدا نشده است که بیش از ۹۰ درصد قربانیان خود را می کشد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است بیماری ابولا به اروپا نیز می رسد و جلوگیری از شیوع این بیماری، امری اجتناب ناپذیر است. این بیماری از آفریقا به اروپا سرایت پیدا خواهد کرد که علت آن نیز سفرهایی است که از آفریقا به مقصد اروپا یا برعکس انجام می شود.

این سخنان مسئولان سازمان جهانی بهداشت پس از آن مطرح می شود که اولین مورد ابتلا به ابولا در اروپا در اسپانیا مشاهده و تایید شد. چهار فرد دیگر در اروپا نیز مشکوک به ابتلا به این بیماری هستند و در قرنطینه قرار داده شده اند.

ابولا تاکنون ۳۵۰۰ نفر را در جهان کشته است. این بدترین شیوع بیماری ابولا در کل تاریخ است.

دانیل ایپستاین از مسئولان سازمان جهانی بهداشت در این خصوص گفت: اروپا برای مقابله با ابولا بسیار آماده است. تنها راه مقابله با شیوع ابولا در جهان این است که با روند شیوع این بیماری در کشورهای غرب آفریقا مقابله شود. برای این منظور به منابع مالی و افراد آموزش دیده بیشتری نیاز است. تنها در این صورت است که می توان با این بیماری مقابله کرد.

ابتلای پرستار اسپانیایی به ابولا

ابتلای پرستار اسپانیایی به ابولا به عنوان نخستین بیمار اروپایی خارج از آفریقا توسط مقامات این کشور تایید شد.

وزیر بهداشت و درمان اسپانیا اعلام کرد که یک پرستار بیمارستان مادرید که از دو کشیش مبتلا به ابولا که از آفریقا آمده بودند مراقبت می کرد، نخستین اروپایی مبتلا به ابولا در خارج از آفریقاست.

این پرستار ۴۰ ساله یکی از اعضای گروه ۳۰ نفره ای است که از دو کشیش اسپانیایی مراقبت می کرد که در لیبریا و سیرالئون به این بیماری مبتلا شده و سپس به اسپانیا منتقل شده بودند و هر دو کشیش پس از چند روز فوت کردند.

به گفته " آنا ماتو " وزیر بهداشت و درمان اسپانیا، پرستار مذکور چهار روز پس از اینکه در ۲۵ سپتامبر(۳ مهر) دومین کشیش اسپانیایی فوت کرد، به تعطیلات رفت و تا شب گذشته که حال وی وخیم شد با افراد بسیاری در تماس بود و به این دلیل ممکن است که شمار بیماران مبتلا به ابولا در روزهای آینده افزایش یابد.

به گفته مقامات بهداشت مادرید، هنوز معلوم نشده که این پرستار چگونه بیمار شده است هر چند که به گفته برخی از کارشناسان ممکن است که این ابتلا به دلیل اشتباه شخصی در زمان درآوردن لباسهای آلوده باشد.