ملت ایران: یک روان پزشک گفت: تیک های عصبی، حرکات ناگهانی، سریع، تکراری و بدون اراده هستند که ممکن است در عضلات مختلف بدن ایجاد شود. پیش از تیک احساس ناخوشایندی در فرد وجود دارد که با عمل تیک عصبی از بین می رود.

اشرف تشکری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: تیک های عصبی می توانند صوتی یا حرکتی و ساده یا پیچیده باشند. گاهی جدا کردن تیک عصبی از رفتار وسواس مشکل است و گاهی تیک همراه وسواس مشاهده می شود.

وی افزود: نقاطی در مغز وجود دارد که رفتار تکراری را کنترل می کند و در صورتی که این ناحیه دچار مشکل شود، تیک عصبی ایجاد می شود.

تشکری تصریح کرد: تیک عصبی، اختلال شایعی است و گاهی حتی موجب آسیب فرد یا ناراحتی او یا دیگران می شود و در صورتی که عارضه به این مرحله برسد باید تحت درمان قرار گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: تیک، انواع گذرا و مزمن دارد. نوع گذرا نیازی به درمان ندارد و بهترین درمان آن توجه نکردن به آن است. برای نوع مزمن می توان از درمان های رفتاری، دارویی و… استفاده کرد.

تشکری گفت: تیک عصبی می تواند از دوره کودکی آغاز شود و معمولا در پسران اندکی بیشتر از دختران دیده می شود.

وی ادامه داد: از دلایل ایجاد تیک می توان به زمینه ژنتیکی اشاره کرد. برخی افراد نیز به دلیل بیماری خاص یا مصرف برخی داروها دچار این حالت می شوند. استرس و اضطراب نیز از عوامل بروز تیک عصبی است.

این روان پزشک گفت: در صورت وقوع تیک بهتر است به پزشک مراجعه شود چرا که ممکن است از عوارض بیماری های دیگر باشد. خانواده ها نیز در صورت مشاهده این حالات در کودکان آن ها را سرزنش نکنند و به آرامش آن ها کمک کنند.