احمد دنیامالی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه تاکسی ها نباید بخشی از ناوگان حمل و نقل عمومی محسوب شوند گفت: تاکسی ها نباید به صورت گردشی فعالیت کنند اما معنی آن این نیست که باید در آژانس ها فعالیت کنند.

وی ادامه داد: ما باید حمل و نقل عمومی و خصوصی را تعریف کنیم، تاکسی ها جز در شرایطی که مجوز داشته باشند نمی توانند در آژانس ها فعالیت کنند و این بحثروشن است اما باید سیستم را به گونه ای تغییر دهیم که تاکسی ها جزء حمل و نقل عمومی محسوب نشوند بلکه حمل و نقل خصوصی به شمار بیایند. در سایر کشورهای دنیا نیز تاکسی چنین کارکردی دارد.

فعالیت ۶۰ هزار خودرو در آزانس ها

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران تصریح کرد: تغییر سیستم و نوع نگاه به کارکرد تاکسی ها در شرایطی امکانپذیر است که امکانات لازم را در بخش حمل و نقل عمومی یعنی اتوبوس و مترو فراهم کنیم. ۶۰ هزار خودرو در آژانس ها داریم و با مسئولان اتحادیه مربوطه این بحثوجود دارد که چگونه می توان شرایطی فراهم کرد که وقتی آژانسی به مقصد مسافر خود حرکت می کند در مسیر برگشت بدون مسافر بازنگردد.

آزرانس ها دو طرفه فعالیت کنند

وی افزود: ما پیشنهاد داده ایم با برخی روش های نرم افزاری که در بسیاری از کشورهای دنیا مورد استفاده قرار گرفته است، به صورت اتوماتیک خودروهای آژانس ها را کاهش یا افزایش دهیم زیرا قصد داریم بهره وری را افزایش دهیم و خودروهای آژانس یکطرفه تردد نداشته باشند زیرا در حاضر ۵۰ درصد ظرفیت این خودروها به صورت خالی در سطح شهر تردد دارند.

دنیامالی گفت: ولی به طور کلی سازمان تاکسیرانی باید بر این موضوع نظارت کند و از سیستم نظارت هوشمندی که راه اندازی شده در این راستا استفاده کند.

تدوین آیین نامه جدید تخلفات تاکسیرانی

اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران هم با تاکید بر اینکه فعالیت تاکسی ها در آژانس های خودرو غیر قانونی است گفت: اقدام این دسته از تاکسیران ها برای فعالیت در آژانس های غیر قانونی است ضمن اینکه با توجه به استفاده شهروندان از تاکسی ها به عنوان یکی از وسایل حمل نقل عمومی آنها در مضیقه قرار می دهد.

تاکسی ها حق فعالیت خودسرانه در آژانس ها را ندارند

وی ادامه داد: تاکسی ها بر اساس سهمیه ها و مجوزی که اخذ می کنند نوع کارکردشان مشخص می شود بنابراین حق فعالیت خودسرانه در آژانس ها را ندارند و تنها می توانند با برخی سازمان ها یا نهاد ها طرف قرارداد شوند.

عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با بیان اینکه این موضوع را پیگیری می کند، افزود: سازمان تاکسیرانی آیین نا مه جدیدی برای پیگیری تخلفات تاکسیران ها تهیه کرده است که به نظر می رسد ساختاری که در آن تعریف شده می تواند نظارت را به شکل خوبی ارتقا دهد.