ملت ایران: می ترسیدم همسرم «آمنه» مرا ترک کند… بارها آرزو کردم ای کاش دنیا تمام شود، اما شاید خدا آن موقع حواسش به من نبود… بارها گریه های دخترانم به خصوص سمیه را در طول شب شنیدم.. خب آنها هم از داشتن چنین پدری خجالت می کشند. خودتان را بذارید جای آنها… واقعیت این است که من ترسناکم… اما فکر این مسئله که همسرم هست، انگار یک امیدی در دلم می آورد، میدانم که حواسش به زندگی هست و با وجود او فقط از خدا مرگ می خواهم.

می گوید از خدا تنها دو خواسته دارم یا خوب شوم یا بمیرم… دیگه طاقت چشم های نگران دخترم سمیه را ندارم که تمام دل نگرانی عمر هفت سالگیش این است که نکند بقیه مرا ببینند! دختران همسن و سال او از مدرسه، مشق، هیولا و شیطان می ترسند اما دخترم از این می ترسد که نکند صورت پدرش را کسی ببیند و وقتی که با تمام مراقب ها غریبه ای چهره مرا ببیند می توانم به وضوح خجالت را در چهره او ببینم و سمیه چند روزی با من قهر می کند!!

همسرش «آمنه» اما نظر دیگری دارد می گوید که تمام چند روزی که «موسی» در کما بوده از خدا می خواسته که به هرقیمتی زنده بماند و تنها سایه اش بالای سرمان باشد، تمام مدتی که بالای سرش بودم ذکر «امن یجیب…» از دهانم نمی افتاد، همسرم در کما بود که متوجه شدم دختر کوچکم «زهرا» را باردارم؛ تمام فکرم این بود که او می ماند و حتی لحظه ای به این مسئله که ممکن است موسی نباشد فکر نکردم در واقع می ترسیدم که او نباشد و من بمانم با چهار کودکش!

موسی هنوز هم درست یادش نمی آید آن روز چه اتفاقی برایش افتاده و گاهی از همسرش می خواهد به او برای یادآوری روز و ساعتی که زندگیش را تغییر داد، کمک کند؛ تنها یادش می آید، که پیکانی شاید سبزرنگ از کنار موتورش با سرعت رد شد و سرعت ماشین به حدی بود که موتورش را با چهار سرنشین به سمت راست جاده منحرف کرد و اتفاقی که نباید افتاد؛ «… به سمت خاکی جاده که منحرف شدم، تصورم براین بود که همسر و بچه هایم هنوز در پشت موتور هستند، اما نمی دانستم که آنها مدتی قبل روی آسفالت جاده رها شده اند و فرمان موتور را سفت گرفتم تا بلکه بلایی بر سر سرنشینان موتور نیفتد اما هرچه سعی کردم موتور نایستاد و تنها تیزی گاردریلی که قبلا شکسته بود با صورتم موجب توقف موتور شد و دیگر هیچ متوجه نشدم…»

آن طور که همسرش عنوان کرده موسی شیخ ۶۰ روز در کما بود و تمامی پزشکان از بهبودی مجدد او ناامید شده بودند اما به هوش که آمد تمام هم و غم اطرافیان این بود که او صورتش را نبیند… آمنه می گوید، تصور موسی آن بود که تنها بینی اش شکسته و تمام مدتی که در بیمارستان بود تمام تلاشم این بود که اجازه ندهم او متوجه جراحت صورتش شود. اما با وجود تمام تلاش ها، یک شب تصویر خود را در شیشه بیمارستان دید و چنان ناراحت شد که من ترسیدم نکند سکته کند.

موسی شیخ

موسی ادامه سخنان آمنه را این گونه ادامه می دهد «… تمام ترسم از عکس العمل بچه هایم بود نمی خواستم تصوری را که نسبت به من داشتن تغییر کند. در آن موقعیت تنها به دنبال جمله ای امیدوار کننده در میان سخنان پزشکان بودم، اما همه من را به روزگار و قسمت حواله می کردند و از اینکه تنها بمانم و همسرم مرا ترک کند. خیلی می ترسیدم که یک روز در ساعت ملاقات چشمم به در اتاق بماند و دیگر همسر و بچه هایم را نبینم.»

موسی با بیان اینکه در این ۹ سال از خانه بیرون نرفته است، گفت: تمام این مدت تامین هزینه زندگی بر دوش همسرم بود. او در این مدت در مزارع و باغات مردم کار می کرد تا بلکه بتواند گوشه ای از هزینه های زندگی را تامین کند اما واقعیت این است که گاهی از همسرم نیز خجالت می کشم چرا که قرار بود من مرد زندگی اش باشم و از او مراقبت کنم و چرخ زندگی را بچرخانم اما در این ۹ سال او شد مرد خانه و من در خانه نشستم و به بچه ها رسیدگی کردم.

موسی شیخ کمتر به درمان فکر می کرد، چرا که مقرری ۴۵۰ هزار تومانی او کفاف هزینه های جاری خانواده را نمی دهد چه رسد به هزینه های درمانی که دکترها برای آن مبالغ چند ده میلیونی طلب کرده اند.

اما این پایان حکایت تلخ خانه نشینی ۹ ساله موسی شیخ نیست، با پیگیری های ایسنا و مساعدت های دکتر حبیبی رییس مجتمع دارویی و درمانی هلال احمر یک پزشک متخصص خیر، داوطلب درمان این پدر ۴۱ ساله شد.

دکتر فرزاد فضیلت، متخصص جراحی فک و صورت که مسئولیت درمان موسی شیخ را پذیرفته است با بیان اینکه بیش از نیمی از صورت این فرد به علت تصادف تخریب شده است، گفت: قسمت پیشانی، فک بالایی، دندان ها، بینی کاسه چشم راست این فرد با درصد زیادی تخریب شده است.

وی با بیان اینکه در طول سال ها طبابت مواردی مشابه موسی شیخ را درمان کرده، به استفاده از شیوه ای نوین در درمان این فرد اشاره کرد و ضمن تشریح روند درمان شیخ گفت: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته مقرر شده که در فاز ابتدایی درمان موسی شیخ، وی مورد بازسازی پیشانی، فک بالا و کاسه چشم قرار گیرد که این مهم با آخرین روش های درمانی پیشرفته اجرایی می شود بگونه ای که در این مرحله با الگوبرداری از سمت دیگر صورت این فرد نسبت به شبیه سازی قسمت تخریب شده با استفاده از برنامه های کامپیوتری اقدام می شود و پس از کسب تصویری واحد از چهره این فرد پروتزهای قابل پذیرش برای بدن با عمل جراحی روی صورت این فرد گذاشته می شود.

وی گفت: یکی از سخت ترین مراحل عمل جراحی این فرد در ناحیه پیشانی خواهد بود؛ چراکه به دلیل برخورد پیشانی با گاردیل، این ناحیه دچار تخریب بالایی شده بگونه ای که با ازبین رفتن استخوان، پوست و مغز به یکدیگر چسبیده شدند و جداسازی این دو از یکدیگر، به سختی امکان پذیر است.

دکتر فضیلت در ادامه با بیان اینکه به نظر می رسد عمل جراحی این فرد بیش از هشت ساعت زمان می برد، ضمن تاکید بر این امر خداپسندانه عنوان کرد که هیچ حق الزحمه ای برای جراحی دریافت نخواهد کرد و تنها مبالغی برای تامین هزینه های ساخت پروتز و بیمارستان نیاز است.

وی با بیان اینکه در مرحله اول درمان این فرد، به هزینه ای بیش از ۳۰ میلیون تومان نیاز است، گفت: به دلیل عدم تامین هزینه های اولیه جراحی، در حال حاضر این عمل متوقف شده است.

موسی شیخ که پیش از این شوق و امیدی به ادامه زندگی نداشت، این روزها و در آستانه روز پدر، چشم انتظار کمک خیرینی است که دست یاری به سوی او دراز کنند تا شاید پس از سال ها بیم و درد، نقاب از چهره بردارد و دست در دست سمیه اش در خیابان قدم بزند، به مدرسه برود و وضعیت درسی دخترش را از معلمانش بپرسد…

شماره حساب های اعلامی موسی شیخ برای دریافت کمک های مردمی جهت تامین هزینه های درمانی عبارت است از:

شماره حساب ۲۰۹۵۶۶۶۷۰۵ بانک ملت و شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۱۳۸۵۱۹۵۷۷۵بانک ملی به نام موسی شیخ.