به گزارش ملت ایران به نقل از خبرگزاری میراثفرهنگی: هنوز بمب ساعتی تخریب های بافت تاریخی شیراز در گوش ها زنگ می‎زند که دوستداران میراثفرهنگی از آغاز تخریب بزرگی در شهر بادگیرها و دوچرخه ها خبر می دهند. تن بافت تاریخی یزد چنان می‎لرزد که از صد زمین لرزه بدتر است. چرا مسئولان جلوی این زمین لرزه بزرگ نمی ایستند؟
شیراز، اصفهان، جهرم، قشم، بوشهر و حالا بلدوزرها قرار است به جان تنها شهری که از دست تخریب ها تا حدودی جان سالم به در برده بود، بیافتند. مسئولان شهری طرح این تخریب بزرگ را از دو سال پیش چیده اند. این طرح اکنون لحظه به لحظه به مرحله اجرایی نزدیک تر می‎شود.

گفته می شود که در حال حاضر این طرح به بهانه توسعه حریم " امامزاده جعفر " و ساخت پارکینگ های محلی یزد آغاز شده است. هرچند که بسیاری از هیات امنای امامزاده نیز با تخریب بافت تاریخی اعلام مخالفت کرده اند.

خانه های تاریخی یزد یکی یکی فرو می ریزند، تا برای همیشه از تاریخ ایران محو شوند
اما این طرحی که مسئولان شهری با پشتوانه آن می توانند، این تخریب ها را انجام دهند، از کجا آمده است؟
در طرح تفصیلی جدید یزد، وسعت بافت قدیم به ۵۱۹ هکتار تقلیل یافته و محدوده ای به عمق ۲۵۰ متر در امتداد ضلع شرقی بلوار بسیج به بافت اضافه شده که قرار است از این به بعد ملاک عمل شهرداری در مورد کاربری ها، گذربندی ها و تراکم های ساختمانی، ضوابط ساخت و ساز و… در بافت قدیم باشد.
بر اساس این طرح، بخش مهمی از محله سرسنگ، قسمتی از محله یعقوبی، کوی سعدی و… که پیش از این در محدوده بافت قدیم قرار داشته حذف و پس از تصویب طرح تفصیلی بافت فرسوده بر اساس آن مدیریت می شود.
عضو هیات مدیره انجمن خشت و خام یزد، اکنون از اجرایی شدن این طرح در ابعاد وسیع خبر می دهد و به CHN در این باره می گوید: «اکنون تخریب بخشی از بافت تاریخی یزد که برای توسعه حریم امامزاده جعفر و ساخت پارکینگ های محلی در نظر گرفته شده بود، آغاز شده است.»
خانه های تاریخی حالا دیگر سطحی صاف برای پارکینگ محلی شده اند
" مصطفی فاطمی "، از اجرایی شدن این طرح اظهار نگرانی کرده و هشدار می دهد: «در صورت اجرایی شدن این طرح، بافت تاریخی یزد برای همیشه از خاطرها محو می‎شود و بخش مهمی از تاریخ ایران از بین می رود.»
بر اساس اسناد و مدارک، بیش از ۴۵۰۰ اثر تاریخی در استان یزد وجود دارد که از ۴۵۰۰ اثر، ۱۵۵۰ اثر تاریخی به ثبت ملی رسیده است. گفته می شود که بیش از ۵۰ درصد آثار تاریخی یزد در بافت تاریخی آن قرار دارد. این آثار ارزشمند شامل بقعه ها، حسینیه‎ها، آب انبارها، خانه های تاریخی همراه بادگیر و مساجد می شود.
به نظر می رسد که مسئولان سازمان میراثفرهنگی تا کنون در برابر این تخریب ها ایستاده اند اما اکنون ورق برگشته و شرایط شکل دیگری گرفته است.
فاطمی می گوید: «تا کنون سازمان میراثفرهنگی و گردشگری یزد در برابر این تخریب ها ایستاده است اما بر اساس آخرین پیگیری ها نشان می دهد، این سازمان به دلیل فشارهای برخی از مسئولان اجرایی استان مجبور به موافقت با این تخریب‎ها شده است.»
بافت تاریخی یزد یکی از مهمترین و زیباترین بافت‎های تاریخی ایران بود که تا اکنون پایدار مانده و به دوران معاصر رسیده بود
این دوستدار میراثفرهنگی همچنین در مورد مخالفت هیات امنای این امامزاده با تخریب بخشی از بافت تاریخی می گوید: «این مخالفت ها به اندازه ای زیاد بوده که حتی یکی از اعضاء هیات امنا به دلیل استمرار این کار از سمت خود استعفاء داده است.»
این فعال حوزه میراثفرهنگی همچنین توضیح می دهد که با اجرایی شدن این طرح بسیاری از ساکنان بافت تاریخی یزد مجبور به فروش خانه‎های خود برای تخریب شده‎اند.
فاطمی می گوید: «در صورتیکه این تخریب ها ادامه داشته باشد، بیش از ده ها خانه تاریخی که بسیاری از آن ها قدمت‎شان به دوره قاجار برمی‎گردد و دارای بادگیرهای ارزشمندی هستند، تخریب می‎شود.»
یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان بعد از شهر ونیز ایتالیاست. استان یزد از سرزمین های کهن و تاریخی ایران زمین است. در بعضی از منابع بنای اولیه برخی از شهرهای این استان چون(میبد) را به سلیمان پیغمبر،(یزد) را به ضحاک و اسکندر مقدونی و(ابر کوه) را به ابراهیم پیغمبر نسبت داده اند. این بیانگر قدمت و دیرینگی پیشینیه تاریخی و فرهنگی سرزمین و مردم این دیار است.