به گزارش ملت ایران به نقل از خبرآنلاین: مصرف گوشت مخصوصا گوشت قرمز اگرچه دارای ضررهای برای سلامت است اما مصرف مقداری از آن برای یک تغذیه مناسب ضروری است.
اینروزها همزمان با افزایش بی سابقه قیمت انواع گوشت در کشور خوردن آن برای بسیاری آرزو شده و به طور حتم تاثیر به سزایی در سرانه مصرف آن در سال جاری خواهد گذاشت.
گرچه توصیه های سلامت بر پرهیز از مصرف بالای گوشت است اما نخوردن به دلیل گرانی موضوع دیگریست که اتفاقا سلامت ایرانیان مخصوصا کودکان طبقات محروم جامعه را تهدید می کند.
در حال حاضر و بر طبق آمار سال گذشته مصرف گوشت ایرانیان به قرار زیر است.(البته فعلا!)

گوشت

۱۰ الی ۱۲ کیلوگرم

مرغ

۲۵.۳ کیلوگرم

ماهی

۶ کیلوگرم

جمع

۴۱ الی ۴۳ کیلوگرم

مصرف کم ماهی که ۱۰ کیلوگرم از میانگین جهانی کمتر است و مصرف انتقالی از گوشت به سمت مرغ از نکات این جدول است.
بسیاری از ایرانیان در مناطق مرکزی حتی از خوردن ماهی ابا دارند و بسیاری از بوی آن خوششان نمی آید. اما با گسترش ماهی های پرورشی در بسیاری از استانها فرهنگ مصرف ماهی در حال پیشرفت است که البته قیمت گوشت قرمز نیز در پیشبرد فرهنگ موثر بوده است.
اما گوشتخوارترین مردم دنیا و محرومترین کشورها کدا مها هستند. معمولا آمریکایی را به مصرف گوشت قرمز می شناسند که البته رتبه دوم را در اختیار دارند ولی مردم لوکزامبورک که البته از مرفه ترین جوامع اروپایی هم هستند فعلا رتبه یک را دارند.
از طرف دیگر هندیها به دلیل محرومیت از یک طرف و حرمت مصرف گوشت در پایین ترین قسمت جدول مصرف کنندگان گوشت قرار دارند.

رتبه

کشور

مصرف(کیلوگرم)

۱

لوکزامبورگ

۱۳۶

۲

آمریکا

۱۲۵

۳

استرالیا

۱۲۱

۴

نیوزیلند

۱۱۶

۵

اسپانیا

۱۱۰

کم مصرف ترین ها

رتبه

کشور

مصرف(کیلوگرم)

۱۷۷

هند

۳

۱۷۶

بنگلادش

۴

۱۷۵

کنگو

۴.۵

۱۷۴

بروندی

۵

۱۷۳

روآندا

۵.۵

منبع: http: / / www. huffingtonpost. com / ۲۰۱۲/۰۵ / ۰۳ / world - meatconsumption
تصویر زیر بیانگر مصرف سرانه گوشت در کل جهان است.
این هم سرانه مصرف ماهی
منبع: http: / / geocurrents. info / cultural - geography / culinary - geography / global - geography - of - meat - and - fish - consumption
معمولا چینی ها و ژاپنی ها به خوردن مواد غذایی دریایی مشهورند اما مردم شمال اروپا و آمریکا هم در این زمینه چیزی کم ندارند.